Vydali jsme se na návštěvu k manželům Kmochovým do Horních Chvatlin, kteří si pořídili nový automatický kotel Guntamatic Biostar W s týdenním zásobníkem.

 


Čím jste topili před nákupem kotle Biostar?

My máme tenhle dům jako chalupu a topili jsme tu celou dobu uhlím. Kotel jsme měli v baráku a bylo to za trest. Věřte mi, že vím, o čem mluvím: prach, dým, neustálé přikládání, chození pro uhlí, vynášení popela, prostě hrůza.

Počítali jste někdy, kolik vás stála topná sezóna, když jste topili uhlím?

To jsme nikdy nepočítali, asi by to stálo míň, ale když k tomu připočítám tu pracnost a všechno, co jsem říkal před chvílí, tak je to nesrovnatelné. Ne že bych byl zvyklý na komfort, ale když přijdu domů a je teplo a já si nemusím kotle za celý týden ani všimnout, tak je to věc k nezaplacení.

Jak často ke kotli chodíte?

Když byly velké zimy – tady bylo třeba mínus 22 stupňů – tak jsem tam šel třeba jednou za tři dny zkontrolovat ho nebo dosypat pelety. Jsem člověk, který jede na jistotu. Dělám si záznamy, a navíc si nechávám prázdné pytle od pelet, takže přesně vím, kolik jsem spálil.
Kotel máme od října 2008, tedy druhou topnou sezónu. Tu první jsme protopili 4 tuny. To ale byla normální zima. Letos byla zima abnormální, takže předpokládám, že včetně ohřevu teplé užitkové vody to bude do pěti tun. Hodně záleží na kvalitě pelet.

Jakým způsobem jste vybírali typ a značku kotle?

Než jsem koupil kotel od vaší firmy, zkoušel jsem slídit po internetu, procházel jsem Atmos, Vernera i Benekov. Nakonec jsem zvolil GUNTAMATIC a vůbec toho nelituji. Já jsem strojař a tak se vyznám v technických popisech, což mi dost usnadnilo výběr.

Jak jste přišel na firmu ESEL?

Narazil jsem na ní na internetu. Víte co..., sice jsem Čech, ale máme vlastní firmu a díky ní jsem získal dost špatné zkušenosti s českými výrobky, které mnohdy vůbec nesplňují podmínky, které by splňovat měly. Takže jsem se rozhodl pro zahraniční výrobek. České firmy mě prostě neoslovily takovým způsobem, abych chtěl investovat peníze do jejich výrobků.

Přemýšlel jste o automatu na uhlí?

Ne, uhlí jsem už nechtěl. Od začátku jsem byl rozhodnut pro kotel na pelety. Uvažoval jsem ještě o kotli na dřevní štěpku, ale nakonec jsme skončili u pelet. Za prvé je to skladné palivo a za druhé náš dům je poměrně velký, takže uvažuji o foukaných peletách. Že bych si nahoře na půdě udělal silo, kam by se dalo nafoukat takových 5 až 6 tun, a pak bych to spouštěl dolů.

Jak velké prostory kotlem vytápíte?

Je to nezateplený, jednopatrový dům o rozměrech 17x12 metrů čtverečních, má celkem 5 obývacích místností + kuchyň a sociální zázemí. Vytápíme ho tak na 19-20 stupňů.
 

 


Jaké máte po dvou letech zkušenosti s provozem kotle?

Já si nemohu kotel vynachválit. Třeba v zimě, když jde kouř z komína – to cítíte normálně dříví. Je to velký rozdíl proti tomu, když například soused zatopí uhlím... To se tu pak všichni dusíme štiplavým kouřem.

I po dvou letech vypadá váš kotel jako nový. Udržujete ho nějak?

Kdybyste přišel k nám do práce, tak my máme mašiny staré třeba osm let a vypadají pomalu jako nové. My jsme generace, která byla a je zvyklá chovat se ke stojům ohleduplně, a to jak v práci, tak i doma, takže se o něj opravdu staráme.

Nevadí vám, že v kotli Guntamatic nevidíte oheň?

Nevadí, protože kdybych potřeboval vidět oheň, tak si můžu jednoduše zatopit v krbu. Ale to už jsem hodně dlouho neudělal.

Jak často kotel čistíte?

Jednou za rok. A komín jsem zatím nečistil vůbec. Prostě to nebyla potřeba, protože do komína jde z kotle jen horký vzduch. Nic z něho nepadá, nelétá prach, prostě paráda.

Nechybí vám u kotle sezónní zásobník?

Vůbec ne. Nedělá mi žádné problémy jednou za 14 dnů dosypat pelety. Do téhle kotelny chodím rád. Zakouřím si tam a poslouchám, jak do kotle padají pelety. Je to fantazie, doopravdy...!

Vy jste řekl, že ten kotel je sice drahý, ale že jeho cena plně odpovídá tomu, co umí.

Přesně tak. K tomu není co dodat.

Co říkala manželka na vaše rozhodnutí koupit právě kotel GUNTAMATIC?

Vzhledem k tomu, že manželka je se mnou ve firmě a má na starosti finance, tak oba dobře víme, že opravdu nejsme tak bohatí, abychom si mohli dovolit kupovat levné věci. To je holá skutečnost, žádná fráze. Pokud byste se přišli podívat k nám do firmy, tak zjistíte, že tam máme zhruba 21 CNC strojů a všechny jsou buď z Japonska, z Anglie nebo z Německa. My prostě zahraničním strojům věříme.
 

 


Myslíte si, že budete muset ještě někdy přemýšlet o koupi nového kotle?

Za mého života určitě ne. My jsme svůj problém s vytápěním jednou provždy vyřešili, zvláště pak po ujištění, že jeho životnost je 40 let...! To už se nás opravdu týkat nebude.

Našel jste na internetových stránkách GUNTAMATICU všechny informace, které vás zajímaly?

Ano, vaše stránky jsou doslova přeplněné informacemi. Jsou tam nejrůznější videa, tabulky, srovnání. Ale hlavně jsem byl nadšený z návštěvy pana Poláka, který bydlí nedaleko od nás. Ten nám dal veškeré informace, které jsme potřebovali. Stejně tak pan ředitel Cavos, který nám kotel seřídil. Máte ve firmě opravdové profesionály.

Vaše kotelna vypadá velmi útulně. Co tam bylo dříve?

Byl tam normální chlív, kde se chovalo prase. Museli jsme udělat celkovou rekonstrukci, dávali jsme tam i novou střechu a v té miniaturní kotelně jsou dokonce i dvoje dveře, abych se dostal ke kotli zezadu.

Kolik už se bylo podívat na vaši kotelnu lidí?

Bylo tu tak 10-15 lidí. Přicházejí na doporučení pana Poláka nebo jsou to moji známí. Já ji rád ukážu každému, kdo se předem objedná. Jak jsem říkal - rádi se s ní chlubíme.

Kde skladujete pelety?

Zatím jsou pelety uskladněny v kotelně na paletě vedle kotle, ale letos jsem dokončil ve stodole prostor, kam půjde složit 6 tun pelet, takže už nebudu muset čekat, až spotřebuji tu provozní zásobu a budu moci navézt větší množství najednou. Když budete mít kvalitní pelety, tak si dám 2 tuny do kotelny a 4 tuny do stodoly a je to bez problémů. V tuhých mrazech jsme spálili 12-13 pytlů za týden. Ale ten zásobník na foukané pelety by byl samozřejmě mnohem výhodnější.

Jak jste spokojen s tvorbou popela v kotli?

Když je potřeba vynést popel, tak to kotel napíše a já to udělám. Popel se krásně spaluje, jedna půlka zásobníku je na hrubší popel, zatímco do té druhé padá jemný popílek. Po 150 hodinách je popelník plný. Opravdu jsem ho vynášel jen 2x za rok. Popel sypeme na zahradu na trávník. Je to velmi kvalitní hnojivo.

Jakým způsobem kotel čistíte?

Povysával jsem vršek, vymetl jsem dole popelník a bylo to. Až letos se na to chci podívat pořádně. Já nemohu nic jiného, než chválit.

A co vzkážete lidem, kteří si myslí, že vytápění kusovým dřevem je nejlevnější?

Ať si zkusí naštípat 20 metrů dřeva. Já ho mám naštípané ve stodole a je mi jasné, že už ho nikdy nespálím. Dříví mám až do smrti.

 


Přemýšlel jste někdy o solárním vytápění?

Kdybych začal solárem, tak bych musel udělat také novou střechu. Původně jsem přemýšlel o tom, že bych solární vytápění spojil s kotlem Guntamatic, ale nakonec jsem dospěl k závěru, že nemá vůbec žádný smysl do toho investovat peníze. Případný výpadek proudu budeme řešit pomocí záložního zdroje energie, který dodává vaše firma.

Jak vůbec řešíte výpadky proudu ve spojitosti s kotlem?

My neřešíme nic, kotel totiž všechno vyřeší za nás. Tohle je skutečně bezobslužný kotel. Už několikrát nám v zimě systém nahlásil, že v baráku vypadla elektřina, ale ještě než jsme přišli domů z práce, tak se kotel sám nahodil a vesele vytápěl dál, takže jsme nakonec žádný výpadek proudu ani nepostřehli.

Jak se vám líbí design vašeho kotle?

Řemeslné zpracování je dokonalé. Když jsem zjistil, že vepředu před popelníkem je umělá hmota, tak jsem na to byl docela zvědavý, protože ta by se u českých kotlů pravděpodobně okamžitě seškvařila. Zatímco u Guntamaticu můžete na kotel při plném výkonu klidně sáhnout holou rukou a vůbec necítíte žádné teplo. Fakt je to k neuvěření. A když ještě uvážím, že pod tím plastem jsou umístěny veškeré procesory a kompletní elektronika, tak je mi jasné, že kdyby to nebylo super kvalitní, tak už by to dávno odešlo.

Máte doma ekvitermní regulaci?

Ano, ekvitermu máme v práci, a proto jsem ji chtěl mít i doma. I díky ní máme v baráku stabilně kolem 20 stupňů, aniž bychom se o teplotu museli starat.

Jak často se chodíte dívat do kotelny?

Když jsme kotel koupili, tak jsem tam chodil pravidelně každý den, protože jsem byl zvědavý, jak to pracuje, což mi vydrželo jen první sezónu. Tu druhou jsem už s klidným svědomím vypustil. Teď tam chodím jen občas dosypat pelety. Zásobník mi vydrží i v největších mrazech 4-5 dnů a při normálním počasí 7-8 dnů. Spotřeba za sezónu je 4-5 tun pelet.

Je pro vás důležité, že máte k dispozici servisní zázemí firmy ESEL?

Obrovsky..., to je moc důležité. Já tvrdím, že polovinou úspěchu každé firmy je, když dokáže k tomu, co prodává, zajistit kvalitní servis.

Co byste poradil dalším zájemcům o koupi kotle Guntamatic?

Ať se k nám přijdou podívat. Myslím, že taková věc se opravdu musí vidět.


Atmosféra při tomto rozhovoru s manželi Kmochovými byla opravdu báječná, což můžete ostatně sami posoudit v následující ukázce z více než hodinového rozhovoru.

 

 

 

Majitel automatického kotle Kontakty
Milan Kmoch
jednatel společnosti

mobil:   732 193 424
e-mail: m.kmoch@kbk.cz


KBK s.r.o.      www.kbk.cz

 

Foto a zpracování audiozáznamu © Pavel Loužecký


Libor Směja, jednatel společnosti ESEL TECHNOLOGIES s.r.o.
Pavel Loužecký, šéfredaktor magazínu AUTOMATICKÉ VYTÁPĚNÍ



Copyright © Automatické vytápění, esel – 2008 | O magazínu | Webdesign: Loužecký.cz