Zkušenosti majitele automatického kotle Guntamatic BIOSTAR

13.09.2010 | Václav Štverák | Pohled veřejnosti | Téma: Kotle Guntamatic


Václav Štverák

►  Kotel Guntamatic BIOSTAR 15 flex se zásobníkem užitkové vody Guntamatic ECO 305 je jediným zdrojem pro vytápění volně stojícího rodinného domu z roku 1976 (celková vytápěná plocha: asi 200 m2) a je také jediným zdrojem pro celoroční ohřev teplé užitkové vody pro 7 osob (4 dospělí, 3 malé děti).
► Uvedení kotelny do provozu: 9.3.2010
► Díky mizernému jarnímu počasí bylo vytápění domu vypnuto (z programu "Normal" na "TUV") teprve dne 5.6.2010 a od té doby ještě 2x puštěno na noc, od 30.8.2010 zase program "Normal" - kotel zatím nastaven tak, že od venkovní teploty 12°C nevytápí dům.
► Od 9.3.2010 do 16.8.2010 (kdy jsme přestali kupovat pytle s dřevěnými peletami, protože přijela cisterna z CDP Ekopaliva) jsme spálili 1.770 kg pelet v pytlích z Envitermu Ždírec nad Doubravou.

 

► Od 2.7.2010 do 16.8.2010 byla přesně sledována spotřeba pelet na ohřev teplé vody: spáleno 120 kg tedy asi 2,7 kg za den.
Pokud tento údaj doplníte na www.tzb-info.cz, tak vám vyjde, že jsme čuňata, která se vůbec nemyjí :-) Je však třeba vědět, že jsme byli v měřeném období týden na dovolené, že jsme celá "mladá rodinka" chodili občas večer do Hlinska do bazénu, že máme myčku a že poměrně často nebývám doma; stejně z toho ale jasně vyplývá potvrzení předpokladu, že kotel Guntamatic ohřívá vodu tak levně, že by se investice do soláru u nás nevyplatila.

 

Co bych při rekonstrukci koupelen, kterou jsme dělali loni v době, kdy jsem o výměně kotle ještě vůbec neuvažoval a nákupu kotle udělal jinak, kdybych věděl to, co dnes?

► Koupil bych si regulátor komínového tahu o větším průměru (nebo dva).
Takto jsme při měření tahu panem Cavosem vyvrtali do komína díru pod regulátorem, protože dodaný regulátor o průměru 150 mm nadměrný tah našeho komína ani při plném otevření "nezvládal" (při měření bylo venku nejméně 10 stupňů mrazu), ale problém je v tom, že tato díra není vůbec regulována a když jsem teď v létě chodil kotel "očumovat", tak byl regulátor úplně zavřený.
►V koupelnách bych udělal podlahové topení a naopak už bych nikdy nekoupil tzv. radiátory - žebříky (už to znova kopat nebudu).

 

► Koupil bych si zvláštní okruh pro koupelny, protože v době, kdy má kotel povoleno ohřívat vodu, by trochu více vyhřál koupelny, což by bylo na mytí velice příjemné a naopak po celý zbytek dne by tam mohlo být chladněji. 
► Nechal bych si v kotelně vše řádně zaizolovat.
Argument, že teplo uniká stejně do baráku, je dobrý v zimě, ale pokud ohříváte celoročně teplou vodu, je nesmysl vytápět v létě zbytečně kotelnu nebo pouštět teplo ven.
► "Doporučuji doporučovat" zákazníkům izolaci o tloušťce alespoň 25 mm! (již jsem si zaizoloval sám, ale tam, kde jsou trubky přidělané příliš blízko zdi nebo blízko sebe, se té izolace moc nevešlo. Navíc by bylo jistě lepší, kdyby byla izolace navlékaná jako trubka již při montáži).

 

Závěrem bych měl dotaz k uzemnění trubek s rychlospojkami pro foukání pelet do skladu.
K čemu to uzemnit? Já jsem si proměřil odpor mezi skříní pohonu šneku a kolíkem v zásuvce a připojil jsem to tedy ke šroubům na šneku. Je to tak správně?
O uzemnění nemáte žádnou zmínku ani v článku na avytapení.cz , což si myslím, že je chyba, protože pokud si dobře pamatuji ze školy problematiku dopravy sypkých prašných materiálů potrubím, tak by to při shodě špatných okolností mohlo i řachnout.

Původní kotel    Nová kotelna GUNTAMATIC

                                                                                                   
Václav Štverák
Kameničky 

vaclav.stverak/a/linde-mh.cz



Copyright © Automatické vytápění, esel – 2008 | O magazínu | Webdesign: Loužecký.cz