V loňském roce uplynulo 50 let od zahájení fungování firmy Guntamatic v rakouském Peuerbachu. Tento článek vznikl, aby vám přiblížil trochu její historii a pomohl pochopit proč je firma Guntamatic evropskou jedničkou ve výrobě kotlů na biomasu a lídr ve vývoji nových technologií pro zplynování a spalování biomasy.

Historie rakouské firmy Guntamatic se začala psát v roce 1962, kdy německý inženýr George Fischer získal v Peuerbachu starou slévárnu. Chystal se zde zřídit závod na výrobu kotlů na LTO (lehký topný olej) , které by byly určeny pro rakouský a italský trh. V tomto období bylo vytápění LTO velmi populární. V roce 1958 dostal George Fischer v Německu Zlatou medaili na veletrhu vytápění a moderních technologií. Získání této medaile způsobilo obrovský boom a nový německý výrobní závod v Günzburgu postavený v roce 1960 nestačil uspokojit poptávku z okolních zemí.

Budovy v Peuerbachu sloužily původně k výrobě a zušlechťování kovových součástek, které následně sloužily k výrobě a opravám zemědělských strojů. A protože se zde mělo vyrábět něco úplně jiného, bylo potřeba budovy opravit a přizpůsobit novým potřebám. K tomuto účelu byl v roce 1962 angažován Dominikus Kreher zdatný to koordinátor a tvořivý člověk, který se ihned ujmul tohoto úkolu s cílem provést rekonstrukci a úpravy budov tak, aby bylo v roce 1963 možno zahájit výrobu kotlů na LTO. Prvním zaměstnancem firmy se stal v roce 1963 pan Johan Willingsdorfer.
Taktéž bylo potřeba vymyslet název firmy. Podmínkou bylo, že na začátku názvu bude “Gun” a na konci musí být “matic”. “Gun” byl požadavek pana George Fischera, neboť to odkazovalo na název výrobního závodu, který byl v německém městě Günzburg a “matic” bylo v té době velmi populární označení všeho co fungovalo automaticky. Byla to doba, kdy se všichni výrobci začínali snažit lidem šetřit množství práce, které museli věnovat rutinním činnostem prováděných v domácnostech a oblast kotlů k tomu samozřejmě patřila. Vždyť to byla doba, kdy se začalo ve velkém uplatňovat ústřední vytápění jak v novostavbách, tak při rekonstrukcích starých objektů. Najednou lidé mohli mít jedno místo v kterém se řešilo vytápění a pomocí domovních rozvodů a radiátorů bylo teplo v každé místnosti. Padaly díky tomu různé návrhy na dobrodružná jména, např. Gunomatic a Guntimatic, každopádně zvítězilo jméno Guntamatic.

Již v září 1963 byl vyroben první kotel na spalování LTO oleje v kombinaci s pevným palivem. Tento kotel byl průběžně zdokonalován tak až v roce 1969, v období rozmachu oleje a plynu, vyvinul technický vedoucí a pozdější ředitel Siegfried Hellmayr kotel na pevná paliva: GA. Pro pana Hellmayera to byla těžká doba, z Německa mu “nadávali” jestli se nezbláznil, že v době boomu LTO oleje a zemního plynu on vyvíjí kotel na pevná paliva (uhlí, koks, dřevo, štěpku atd.). On se každopádně nevzdal a dotáhl svůj vývoj do vítězného konce. Prototyp instalovaný u rodiny Haslinger neboli Stockmaier v St. Willibaldu natrvalo ovlivnil firmu GUNTAMATIC a kotel GA se následně vyráběl bez přestání až do roku 2011, tj. více než 33 let. Když se pana Hellmayera po letech ptali jak kotel vznikl, odpověděl: „Byl to záblesk inspirace. Pracoval jsem selským rozumem a našel jsem mezeru na trhu.”

Rostoucí výroba znamenala, že již brzy původní budovy nebyly dostačující. Hala postavená roku 1973 vytváří základ pro automatizovanou sériovou výrobu a další úspěch firmy Guntamatic. Pokračoval vývoj kotle s hořákem na LTO, který byl označen jako GA-S.  Byl prvním kotlem na zplynování dřeva s dolním odhoříváním a dvoustupňovým spalováním pomocí sekundárního vzduchu. Představoval revoluci na trhu a položil základní kámen pro kotle na spalování biomasy Guntamatic. Kotel GA-S vyvolal mnoho reakcí, a ne všechny firmě Guntamatic vynesly chválu. Říkalo se: „V období oleje chcete dělat kotle na dřevo? Pracujete zpátečnicky!“ V Guntamaticu se nenechali odradit a nakonec se tohoto kotle GA-S prodalo 70.000 kusů.

V 80-tých letech firma mnoho investovala do vývoje a seriové výroby. Výrobní procesy byly maximálně automatizované, zaměstnanci byli vysoce specializovaní. Díky tomu dokázala firma nabízet kotle ve skvělém poměru cena/výkon. První svařovací roboty si zaměstnanci  vyvinuli ještě sami, s využitím programovatelné řídicí jednotky automatických praček. Firma cíleně sázela na automatizaci místo levné výroby v zahraničí. Výsledkem byla kvalifikovaná pracovní místa v místě a jedinečná kvalita Guntamatic.
Aby se v Guntamaticu přizpůsobili zvyšující se poptávce, byla roku 1981 postavena nová hala pro předmontáž. Díky tomu byl získán dostatečný prostor pro další optimalizaci výroby a zvýšení hospodárnosti. Výsledkem toho je úspěch prvních sériových modelů a také dále se rozšiřující prodej. V té době firma vyrábí ročně 2.000 až 3.000 kotlů na dřevo. V roce 1985 spatřuje světlo světa i kotel GA-S v kombinaci s automatickou dopravou štěpky a vzniká tak první automatický kotel na spalování biomasy. V roce 1988 odchází z firmy do důchodu Dominikus Kreher z pozice ředitele firmy Guntamatic (to je ten pán co byl angažován v roce 1962 na opravu budov).

V 90-tých letech firma Guntamatic věří, že logika zvítězí a biomasa se dlouhodobě prosadí. Dorůstající suroviny budou vzhledem ke vzrůstající ceně surovin a přibývajícím problémům životního prostředí stále důležitější. Jako jedna z prvních společností v oboru sází důsledně na využití biomasy. Razí myšlenku, že její kotle jsou ideální pro každého. Nové kotle na zplynování dřeva s velkým palivovým prostorem, extrémně vysokými teplotami spalování a velkoryse dimenzovaným akumulačním zásobníkem podstatně zvyšují kvalitu spalování, hospodárnost a topný komfort.

Günther Huemer oficiálně oznámil novou éru Guntamatic v roce 1995. Klíčem byla kombinace znalostí zkušených kolegů s know-how nové generace a úspěch v oblasti inovace a kvality. Vize firmy se plní v roce 1998, kdy jsou dřevní pelety tržně uznány jako palivo budoucnosti. V tu dobu již po několikaletém vývoji je představen nízkoteplotní automatický kotel na pelety Biostar, který ihned získává mnoho ocenění na významných výstavách a veletrzích v celé Evropě. Tento kotel je stále vyráběn i v roce 2014 a je to nejprodávanější rakouský automatický kotel na pelety v České republice.

Po roce 2000 přináší firma Guntamatic na trh kotlů nový design, nový marketing a nový způsob prodeje. Vytváří nová měřítka a umísťuje se i mezinárodně jako jeden z vůdčích specialistů na vysoce kvalitní kotle na spalování biomasy. Firma Guntamatic se vyvinula ze solidního výrobce kotlů k výrobci ryzí inovace. Potvrzuje to velikost obratu a počet zaměstnanců a činí ji to jednou z vůdčích společností v Rakousku. Celá firma od vedení až po posledního dělníka ve výrobě se řídí heslem: “Neprodáváme nic o čem nejsme přesvědčeni. Neslibujeme nic, co nemůžeme dodržet.” Günther Huemer se v roce 2001 stává  ředitelem společnosti - je jím stále i v době vzniku tohoto článku, tj. v roce 2014.


Mezi lety 2004 - 2006 jsou představeny kotle Biocom, Powercorn, Powerchip, které způsobují revoluci ve spalování biomasy. I 10 let po jejich uvedení nemají stále na trhu konkurenci. Kotel Powercorn je prvním kotlem, který dokáže v automatickém režimu spalovat obilí , Miscanthus a alternativní rostlinné pelety. Roku 2008 je představena světová novinka - vysoce účinný nástěnný kotel na pelety Therm, který již nemusí mít vlastní kotelnu, ale může být umístěný v technické místnosti.

Po roce 2010 je firma Guntamatic stabilní a financovaná zcela vlastním kapitálem. Taktéž je dnes jednou z nejjistějších a nejúspěšnějších společností v zemi. Věří, že to je dobré pro její zákazníky, dobré pro jejich partnery a dobré pro každou zaměstnankyni a každého zaměstnance firmy. Automatizovaná výroba, vysoce kvalifikovaní zaměstnanci a nejkvalitnější materiály a konstrukční díly spolehlivě zajišťují vysoký kvalitativní standard a vynikající poměr cena/výkon.
V roce 2012 zavádí garanci dostupnosti 100% náhradních dílů na všechny kotle vyrobené od roku 1970. V tomto roce také světlo světa spatřuje první průmyslový kotel v modulové konstrukci vyráběný sériovou výrobou - Guntamatic PRO.



A kde je firma Guntamatic v roce 2014?


Bohatá paleta výrobků dosahuje od kompaktních nástěnných přístrojů na pelety o výkonu 5 kW až k průmyslovým zařízením na spalování štěpky o výkonu 1000 kW. Vysoce účinná zařízení jsou vhodná i pro různé dorůstající suroviny jak z lesa, tak i produkované moderním zemědělstvím. A nemusí se jednat o hodnotné suroviny. Kotle Guntamatic jsou vyvíjeny tak, aby mohli spalovat i odpady z těchto surovin.
Aktuálně se ve firmě Guntamatic vyrábí kotle na kusové dřevo, na pelety, na štěpku, na rostlinné paliva a v neposlední řadě i akumulační zásobníky a bojlery. Ve firmě Guntamatic se vše točí kolem tří věcí: selského rozumu, pokrokových technologií a osobní angažovanosti každého zaměstnance.

V roce 2014 má firma Guntamatic 120 prodejních a servisních zastoupení v 17 zemích Evropy, 80% produkce jde na export. Výroba probíhá v moderních halách o ploše 25.000 m2. 100% firmy patří stále rodině George Fischera, která veškerý vytvořený zisk nechává ve firmě Guntamatic v Rakousku. Vedení firmy má povinnost všechen zisk investovat zpět do vývoje a výroby produktů Guntamatic a rozvíjet tak výrobní závod v Peuerbachu včetně s tím spojeného pozitivního vlivu na chod města.

A kde chce být firma v nejbližších letech?


V současnosti se dokončuje rozšíření výroby a její ještě vyšší stupeň automatizace. Vysoký stupeň automatizace umožňuje se stávajícím počtem zaměstnanců zvyšovat množství vyrobených kusů a uspokojit tak stále stoupající poptávku. Díky tomu nemusí firma přesouvat výrobu na východ, tak jak to učinili již jiní výrobci rakouských kotlů.
V posledních 5 letech roste firma každý rok o 14-21% a tento růst by ráda udržela tak aby neutrpěla žádnou újmu kvalita výroby a kvalita výrobků Guntamatic při zachování stávajícího poměru cena/výkon.

V roce 2013 vedle výrobních hal vyrostl nový objekt kotelny s cca 10 kotli Guntamatic, v kterém bude možno prezentovat kompletní výrobní program firmy Guntamatic včetně průmyslových kotlů PRO. Všechny kotle zde vystavené budou plně funkční a budou sloužit jednak k vytápění výrobního závodu, tak aby byl plně soběstačný bez potřeby nakupovat zemní plyn. Přebytečné teplo bude distribuováno do rodinných domů ve městě, které budou během roku 2014 připojeny na teplovod vedoucí z výrobního závodu Guntamatic.

 



Copyright © Automatické vytápění, esel – 2008 | O magazínu | Webdesign: Loužecký.cz