Budoucnost zplyňování dřeva jménem SYNCHRO

11.12.2009 | Pavel Loužecký, Automatické vytápění | Pohled veřejnosti | Typ AK: kotel Guntamatic Synchro | Téma: Kotle Guntamatic


Automatický kotel SYNCHRO na spalování kusového dřeva od firmy GUNTAMATIC patří v Rakousku už celá desetiletí mezi nejprodávanější kotle vůbec.

Když začala firma ESEL TECHNOLOGIS zastupovat značku GUNTAMATIC na českém a slovenském trhu, všichni předpokládali, že se u nás tento kotel – oproti Rakousku - příliš neujme a jeho prodej bude minimální.
Proto všechny zúčastněné překvapilo, že se poslední dobou začíná stále více zákazníků o tuto moderní technologii zplyňování dřeva zajímat. V ČR jsou dosud nainstalovány celkem tři kotle SYNCHRO. V dnešní reportáži jsme se vypravili do pražských Letňan, abychom ho viděli na vlastní oči v provozu.

Majitelem zdejšího kotle SYNCHRO a zároveň naším hostitelem na této schůzce byl ing. Richard Bareš z firmy R.B.TRANS, s.r.o.  Úkolem jeho nového kotle je vytápět víceúčelovou halu v Praze 9-Letňanech o celkové rozloze 1152 m2, v níž je umístěno také 316 m2 kancelářských a provozních prostor.
 
 
 

■ Nejdříve u diskusního stolu a následně i nad kotlem samotným se sešlo hned několik odborníků v oblasti automatického vytápění: Libor Směja a ing.Robert Cavos ze společnosti ESEL TECHNOLOGIES s.r.o., Josef Bršlica z firmy AUSTRIA vodo-topo, která kotel instalovala, a čtvrtým diskutujícím byl zájemce o kotel Synchro a možná i jeho budoucí majitel Lukáš Sekera z firmy STYLE DESIGN. Ten právě stojí před rozhodnutím, jaký kotel si má zvolit pro svou vlastní provozovnu, ve které vzniká velké množství truhlářského odpadu, neboť stávající vytápění mu již nevyhovuje.

 

Majitel kotle SYNCHRO ing. Richard Bareš stál před pár měsíci před rozhodnutím, čím bude vytápět tuto halu. Proto požádal o pomoc svého známého pana Bršlicu, který se věnuje realizaci topení na klíč. A protože pan Bršlica pracoval dlouhá léta v Rakousku, kde instaloval automatické kotle Guntamatic, padlo nakonec rozhodnutí pořídit si kotel SYNCHRO, neboť v prostorách haly vzniká spousta dřevěného odpadu, který je nutno průběžně likvidovat. Proto nebylo lepšího řešení, než zvolit automatický kotel, který dokáže zplyňovat dřevo a přitom vytopí nejen všechny kanceláře v objektu, ale zároveň i poměrně velký skladovací prostor. 

    

■  Vnitřek haly je vytápěn pomocí tří „Sahar“ o výkonu 24 kW, které účinně roztápí kotel SYNCHRO.

    

■ Jedním z klíčových důvodů, proč se majitel firmy rozhodl pro volbu právě tohoto kotle, byla jeho životnost, která činí neuvěřitelných 40 let! Tak dlouhou životnost žádný jiný výrobce dřevozplyňujícího kotle negarantuje!
Firma Guntamatic vychází z toho, že předchůdci kotle SYNCHRO jsou v Evropě stále funkční již 44 let. Stejně důležité jako životnost však bylo pro pana Bareše osobní doporučení pana Bršlici ohledně kvalit a spolehlivosti tohoto kotle. Dostalo se mu doporučení i s ujištěním, že na trhu není k dostání kvalitnější kotel na spalování dřeva, než kotel SYNCHRO, a že pokud ho koupí, pak se nebude muset o kotel dalších 40 let starat. Důležitou informací je, že pan Bršlica instaloval kotle Guntamatic v Rakousku 12 let!

■ Začátkem října 2009 byl kotel nainstalován, a dnes už je pár týdnů v plném provozu. Nás samozřejmě zajímalo hlavně to, jak se kotel osvědčil, jak se s ním obsluze i majiteli pracuje, jaké mají první zkušenosti s hořením paliva, a spousta dalších otázek.

Nejprve se však pro zajímavost podívejme – alespoň na obrázku - dovnitř kotle.
 



■ Nejvíce času jsme strávili samozřejmě u kotle SYNCHRO při názorných ukázkách.
 
  
 
■  Mezi spoustou otázek padla například i tato:
„Čím si vysvětlujete, že když majitel přestane přikládat do kotle, tak ho má i za 24 hodin žhavý, přičemž sama firma Guntamatic tvrdí, že maximální doba, po kterou kotel udrží žhavé prostředí v kotli, je 12 hodin?“
Odpověď na tuto zajímavou otázku zněla: „Důvod je jednoduchý. Kotel je vybaven servopohony pro řízení přívodu primárního i sekundárního vzduchu, a v momentě, kdy vypočte, že již není potřeba hořet, uzavře všechny přívody vzduchu do kotle, vypne odtahový ventilátor a nechá palivo jen žhnout. Toto způsobí, že ve většině případů, když ke kotli přijdete, hodíte do něj palivo, tak bez zatápění topíte dál. V ojedinělých případech se tak děje i po 24 hodinách, tak jako tady v provozu v Letňanech.

■ SYNCHRO je jediným kotlem značky GUNTAMATIC, u něhož je možné zvenčí pozorovat hoření uvnitř kotle bez toho, aniž byste museli kotel otevřít.
 
 
 
■  Víte, jak dlouho trvá, než se dostane kotel z nuly na stoprocentní výkon?
Výkon kotle by měl být na sto procentech zhruba do patnácti minut, přičemž po pěti minutách od spuštění už běží na poloviční výkon. Maximální teplotu kotle a výkon na výstupu získáme cca za hodinu od začátku hoření.

  Zajímalo nás také, čím se konkrétně v tomto konkrétním kotli topí. Otázka byla tak trochu zbytečná, protože hned vedle kotle jsme mohli sami vidět pečlivě naskládané palivo.
Pracovník firmy, který se o kotel stará, nám ochotně předvedl, co všechno se do kotle vejde „na jedno přiložení“, a jak probíhá hoření. Prý stačí naložit plný kotel pouze jednou denně - dolů menší polínka, na ně pak velká – a je na 24 hodin vystaráno.
 
 

■  Měli jsme štěstí, že kotel byl (za účelem naší návštěvy) momentálně prázdný, jinak by totiž nebylo možné ho otevřít a provést názornou prezentaci.

  
 
 
■  Ukázka hoření v kotli SYNCHRO nejvíce zajímala pana Sekeru, jehož firma má problém se spalováním truhlářského odpadu jak v podobě malých odřezků, tak především ve formě suchých hoblin a pilin, které lisují do dřevěných briket (ty jim pak tvoří 60-70% paliva). Pan Sekera s sebou přinesl na ukázku vzorek dřevěných briket, které v jeho firmě s velkými problémy spalují ve starém kotli.
 
 

■  Během diskuze pak vřele uvítal nabídku vedení firmy R.B. TRANS, aby s sebou příště přivezl plný pytel těchto dřevěných briket, jež bude moci na místě vložit do kotle, a na vlastní oči se přesvědčí, jak si s nimi kotel SYNCHRO poradí. Je zvědavý hlavně na to, jak se kotel „popere“ s rozpadáváním těchto dřevěných briket během hoření, jak moc bude palivo propadávat roštem, a kolik dřevěné brikety vyprodukují (oproti kusovému dřevu) popela. I my budeme na výsledek této zkoušky velmi zvědaví.
 
■  V této souvislosti jsme si mohli na vlastní oči prohlédnout, jak vypadá odpad v podobě popela z třičtvrtě kubíku dřeva, který byl spálen v kotli SYNCHRO za 3 týdny. Ani se nám nechtělo věřit, že je toho jen taková malá hromádečka.
 
 
 
■  Prohlédli jsme si také regulátor komínového tahu a metr odtud stojící komín.

 

■  Naší pozornosti neunikly ani obrovská akumulační nádrž a bojler na vodu.

  

■  Pan Sekera se o kotli SYNCHRO vyjádřil v tom smyslu, že prostudoval celou řadu zahraničních diskuzí o tomto kotli, kde prý o něm našel hodně informací a jen samé pochvalné reference.
 
  
  
 
■  Tato zima bude pro kotel SYNCHRO první velkou zatěžkávací zkouškou, protože dosud nebyly pořádné mrazy, které by ukázaly, jak si kotel poradí s vytápěním tak velké haly. Majitel nicméně pevně věří, že i ve třiceti pod nulou budou mít všude dostatek tepla i teplé vody. 

 

 
■  Následoval ještě závěrečný pohled do nitra prvního funkčního kotle na zplyňování dřeva v České republice, a my jsme vzápětí zamířili tentokrát do Chomutova na návštěvu kotelny pana Hospodky, který je zas prvním majitelem kotle GUNTAMATIC značky BIOSTAR W s týdenním zásobníkem, neboť si  ho koupil již počátkem roku 2006.
Mezi hlavní zvláštnosti tohoto kotle patří fakt, že je v provozu již celé čtyři roky, takže nás opravdu mimořádně zajímá, v jakém stavu bude jeho vnitřek. To však zjistíte v další reportáži.
 
Více informací o kotli SYNCHRO najdete zde 
 
 

Majitel automatického kotle Kontakty Instalace kotle
Ing. Richard Bareš R.B. TRANS s.r.o.
 
tel. 603 444 980
richard.bares@rbtrans.cz
www.rbtrans.cz
AUSTRIA vodo-topo
Josef Bršlica
tel.: 776 271 820
info@vodotopo.net
www.vodotopo.net

 
Pavel Loužecký
šéfredaktor magazínu

AUTOMATICKÉ VYTÁPĚNÍ
www.avytapeni.cz



Copyright © Automatické vytápění, esel – 2008 | O magazínu | Webdesign: Loužecký.cz