Dobry den,
chtel bych se pouze zeptat na jednu vec ohledne kotle Guntamatic, kterou jsem na Vasem webu nenasel. Mam kotel na pelety jine znacky a nahrivam s nim i 160 litrovy boiler, coz trva zhruba 4 hodiny, nez se naakumuluje na pozadovanou teplotu 65°C (je zapnuto soucasne i vytapeni domu). Z nejakeho zdroje jsem slysel, ze u kotlu znacky Guntamatic je mozne nahrati boileru na tuto teplotu do 30 minut. Velice by me zajimalo, a myslim si, i radu ctenaru tohoto webu, pokud je tomu opravdu tak, jakou technologii je toto docileno atp. Myslim si, ze ohrev vody predstavuje dnes nemalou slozku nakladu, a proto bych k temto internetovym strankam, ktere jsou mimo jine opravdu na urovni, mel jen tuto malou pripominku.

Nechci Vas nejak zatezovat zbytecnymi dotazy, a pokud je to nekde na strankach uvedeno nebo jsem se prehledl, prosim Vas o odkaz na ne.
Dekuji za cennou odpoved.
 
S pozdravem Petr Miskovsky


Dnes jsem ve své emailové poště našel výše uveřejněný dotaz.
 
Zjednodušeně řečeno se čtenář ptá, proč s kotlem Guntamatic Biostar lze 300 litrový bojler Guntamatic Eco 305 nahřát za 30 minut, když on se svým peletovým kotlem nahřívá standardní 160 litrový bojler 4 hodiny.
 
Odpověď by mohla být jednoduchá. Stačilo by napsat, podívejte se na výkon výměníku Vašeho bojleru, který je uveden na výrobním štítku bojleru a porovnejte ho s výkonem výměníku bojleru Guntamatic. Standardní bojler české výroby o objemu 160 litrů má výkon výměníku cca 17-19kW. Výkon výměníku bojleru Guntamatic je 150 kW. To je 8x více! Ale takhle jednoduché to není. V reálném provozu tuto skutečnost ovlivňuje spousta faktorů. Níže se dozvíte o některých z nich.

Vše je to hlavně o společné účinnosti ohřevu kotle a bojleru. Tato účinnost ohřevu je především dána konstrukcí, velikostí a umístěním výměníku v bojleru a jeho schopností přenést teplo vyrobené kotlem do ohřívané vody v bojleru.

Taktéž záleží na kotli, neboť kotle Guntamatic pro rodinné domy neřeší a nepotřebují mít teplotu vratné vody na zpátečce více jak 55°C, takže jejich start a doba kdy začnou již do bojleru dodávat topný výkon je cca 8 minut, kdežto u standardního peletového kotle, který požaduje teplotu vratné vody 55°C, to může být cca 45-55 minut. Standardní kotel se musí nejprve nahřát na dostatečnou teplotu, aby dosáhl teploty vratné vody 55°C a výše a až pak může do bojleru dodávat teplo.
Tato skutečnost platí pro mimotopné (letní) období. Díky této neschopnosti standardních peletových kotlů nahřát rychle sám sebe a následně bojler, se nevyplatí provozovat tyto kotle kvůli ohřevu TUV v létě.
U kotle Guntamatic  Biostar 23kW v letním režimu je doba startu, natopení kotle, natopení vody v bojleru z teploty 40°C na 55°C a uhasnutí (odstavení) kotle otázkou cca 35 minut. 

Dotazovatel se ptá, ale na situaci v topném období. Tady trvá natopení bojleru cca 25 minut, neboť není potřeba startovat a natápět kotel. Samozřejmě, pokud by byla teplota v bojleru před natopením nižší, bude to trvat déle. Ze zkušenosti můžu říct, že jsem nikdy neviděl natápět bojler Guntamatic Eco 305 na teplotu 55°C déle než 55 minut, kromě případu, kdy byl kotel úplně nový, byla do něj a do bojleru právě napuštěna voda z vodovodního řádu o teplotě 10°C a kotel Guntamatic měl bojler Guntamatic nahřát. V tomto případě nahřátí teplé vody na 55°C kotlem o výkonu 15kW trvalo 71 minut.

Kotle Guntamatic mají ještě jednu zajímavou funkci, kterou lze využít v topném období a ta se nazývá PRIORITA BOJLERU. Pokud je tato funkce aktivovaná, tak v případě, že časový program dá příkaz k natápění bojleru, je přerušená dodávka tepla do všech topných okruhů a všechna energie z kotle je soustředěna do bojleru. Toto je možno jen právě díky schopnosti kotle rychle ohřát vodu v bojleru, protože pokud by to mělo trvat déle, tak by již docházelo k vychladnutí vytápěného objektu.

Teď si povíme trochu o konstrukci bojlerů a  vlivu konstrukce bojleru na rychlost ohřevu teplé vody. Pro názornost zde je pohled a řez bojleru Guntamatic ECO 305 o celkovém objemu 300 litrů,

                                                
                                                          
a zde je pohled na standardní svislý bojler o celkovém objemu 160 litrů.

                                        
                                                      
 
I když má bojler Guntamatic celkový objem 300 litrů, zajímá nás ohřev jen cca poloviny objemu bojleru, tj. 150 litrů (využíváme vrstvení tepla, které stoupá zdola nahoru). 150 litrů je dostatečná zásoba teplé vody pro 5 člennou rodinu. Těch spodních 150 litrů je tam „jakoby navíc“ a to právě z toho důvodu, aby byl výměník tepla v co nejstudenější vodě (tak jako je např. výměník solárních systémů).
Na řezu bojlerem Guntamatic je zakreslen návarek Z, kde je umístěno čidlo, podle kterého probíhá natápění bojleru kotlem Guntamatic. Toto čidlo hlídá, aby bojler Guntamatic byl v tomto místě nahřátý na teplotu požadovanou uživatelem. Ve většině případů se zde nastavuje teplota 55°C, to znamená, že pokud bojler dosáhne této teploty, je kotel Guntamatic vypnut.
 
Konstrukce bojleru Guntamatic umožňuje to, že výměník, kterým se přenáší teplo z kotle do bojleru, je po celou dobu ohřevu bojleru ve studené (chladné) vodě a proto dochází k lepšímu a rychlejšímu přenosu tepla = dosáhneme lepšího tepelného spádu. Jinak řečeno, pokud do výměníku bojleru Guntamatic vstupuje topná voda o teplotě cca 70°C, tak z bojleru Guntamatic se vrací do kotle ochlazená topná voda na 40-50°C. Při těchto teplotách je nejlépe přenášen topný výkon topné vody do ohřívané vody za co nejkratší časový úsek.
 
Pokud se podíváte na řez standardním bojlerem, tak vidíte, že bojler má nejen menší objem, ale je celkově i nižší. Výměník standardního bojleru, je umístěn v části bojleru, kde ohříváme vodu na požadovanou teplotu (tento bojler není tak vysoký, aby byl výměník bojleru umístěn mimo ohřívaný objem 160 litrů vody). Díky tomuto uspořádaní dochází k tomu, že čím teplejší je již voda v bojleru, tím je horší předávání tepla z výměníku do bojleru = nedosahujete požadovaného tepelného spádu.
Jinak řečeno, pokud do výměníku standardního bojleru vstupuje topná voda o teplotě cca 70°C, tak z bojleru se vrací do kotle ochlazená topná voda např. jen na 60-65°C. Při těchto teplotách není dostatečně přenášen topný výkon topné vody do ohřívané vody v bojleru. Čím teplejší vodu požadujete mít v bojleru, tím to déle trvá.

Pokud si nějaký zákazník ke kotli Guntamatic koupil, popř. ponechal stávající český bojler standardní konstrukce, tak jak je vidět nahoře na obrázku, tak ohřev takového bojleru trvá cca 2,5 hodiny (vydat za bojler Guntamatic 33.000,-Kč je opravdu rozdíl, když český bojler můžete mít za 8.000,-Kč).
Každopádně již několikrát jsme po první sezóně předělávali systém tak, že jsme český bojler odstraňovali a nahrazovali ho bojlerem Guntamatic.

Jak by se choval bojler Guntamatic ve spojení se standardním peletovým kotlem, nedokáži říct, neboť takovou instalaci v ČR nikdo s bojlerem Guntamatic nemá, ale předpokládám, že by ohřev netrval Vaše 4 hodiny. Otázkou je, jestli by se vyplatilo si připlatit za bojler Guntamatic.
 
Každý z Vás má také možnost vyzkoušet si jednoduchý výpočtový program umístěný na TZB-info pro výpočet doby ohřevu bojleru. Naleznete ho na adrese //vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/97-ohrev-vody

Pokud by někoho tato odpověď neuspokojila, prosím o připomínky na email smeja@esel.cz

Pozn.: Pokud si někdo myslí, že lidem, kteří mají kotel Guntamatic Biostar by se místo letního provozu ohřevu TUV vyplatil solární systém, tak Vás musím zklamat. S kotlem Guntamatic Biostar a bojlerem Guntamatic Eco 305 se to nevyplatí.
4-5 členná domácnost spotřebuje měsíčně na ohřev TUV peletami v technologii Guntamatic 78 kg dřevních pelet. Za dobu cca 5 měsíců, kdy by se dal používat solární systém je to cca 400 kg pelet. Při ceně 5,0 Kč/kg pelet je to cca 2.000 Kč za celé léto. Pokud byste investovali do solárního systému 100.000-120.000 Kč, tak jeho návratnost vůči ohřevu teplé vody kotlem Guntamatic Biostar bude 50-60 let.
Přitom životnost solárních panelů je cca 25 let.

Prospekt BIOSTAR          Prospekt BMK         Prospekt Powerchip


 



Copyright © Automatické vytápění, esel – 2008 | O magazínu | Webdesign: Loužecký.cz