zpět na dotazy

Poradíme vám - Studená zpátečka

21.03.2009 Jardek: Dobrý den. Dne 24.8.2008 jsem si nechal namontovat vaší firmou ESEL kotel V-ling 25. S montáží i panem Fiedorem, který to montoval, jsem byl spokojen. Ale letošní zimu jsem zjistil velmi nepříjemnou věc. Mám namontovanou ekvitermní regulaci Komextherm, která je seřízena tak, že večer ve 21 hodin zavře třícestný ventil a jelikož celou noc mi teplota v domě neklesne pod 19 stupňů, začne se otevírat a topit ráno v 6 hodin. Problém je v tom, že studená voda, která je v radiátorech, se promíchá s vodou, která je v kotli, a tím, že kotel nemá žádné termo jištění, mi klesne teplota tak, že na kotli mám asi 53 °C a teplota vody, která jde z kotle, je 45°C. I když jste mi namontovali asi 5 teploměrů,na zpátečce nemám namontovaný ani jeden. Doufám, že se nějak se mnou spojíte a tento problém vyřešíme.

21.03.2009 Libor Směja

Autor: Libor Směja     Datum: 12.3.2009
Problém vidím v tomto: 1) moc velký útlum, který způsobuje úplné zavření směšovacího ventilu - snížit na řídicí jednotce. Osobně bych útlum ani nedával, protože to asi ve vašem případě ( nízké ztráty objektu v době útlumu ) nemá význam = máte dobře zaizolovaný dům. Možná se pletu, ale předpokládám, že mi to v dalším příspěvku napíšete. 2) Máte nízko nastavenou teplotu výstupní vody = mělo by to být nastaveno tak, aby i při pruké změně teploty, neklesla teplota v kotli pod 60°C na výstupu. Napište mi prosím o vás více informací. V tom dni, který píšete se instalovali 3 kotelny, a já nejsem schopen určit, které je Vaše. Až mi to napíšete, podívám se do systému na foto vaší instalace a poradím dále.

Autor: jardek     Datum: 17.3.2009
Topím při větší zimě na 75° C a nyní když se venkovní teploty během dne pohybují okolo 5° C topím na 70° C. Myslím, že přetápění ohřívače teplé vody není taky moc dobré. Některé firmy to řeší termo ventilem na zpátečce. Já si taky myslím, že čerpadlo pro bojler je spínáno až po nahřátí na 60°C, kdyby tento termo spínač spínal i čerpadlo pro topení, bylo by po problému.

Autor: Libor Směja     Datum: 18.3.2009
Doporučuji si přečíst článek na stránce http://esbeko.esel.cz/stranka.aspx?idstranka=3369, kde se dozvíte, co se stane, když nemá kotel kam odvádět přebytečné teplo. Ve vašem případě je nutno si uvědomit, že bojler v systému nemáte jen pro ohřev TUV, ale i pro další potřeby topného systému a zajištění jeho správné funkce. To, co popisujete s termoventilem, si nenechal vysvětlit loni v listopadu jeden zákazník z Tábora. Podepsal nám, že neručíme za závady způsobené připojením dle schématu jeho projektanta, a tak ač neradi, jsme mu kotel připojili. Do 2 měsíců se ozval, že to nebylo z jeho strany nejšťastnější rozhodnutí a že by to potřeboval předělat dle našeho standardu a to předělání zaplatit. Teorie je totiž v termodynamice jen teorie. V praxi se to chová trochu jinak, než si myslíte.

Autor: jardek     Datum: 20.3.2009
Dnes ráno jsem opět kontroloval kotel. Nastavení na 75°C.Po otevření ventilu teplota na kotli 58°C,teplota na výstupu 48°C. Teplota na zpátečce odhadem asi 40°C, jelikož jste mi na zpátečku nenamontovali teploměr. Doufám, že mi neporadíte, abych topil na 90°C.

Autor: Libor Směja     Datum: 20.3.2009
Ne, jen Vám poradím, že žádné "po otevření ventilu" nemá být. Pokud máte ekvitermní regulaci, máte provozovat soustavu v plynulém režimu, tj. bez výrazných změn v průběhu minulých 24 hodin, a ne skokově, což zřejmě děláte. Takže doporučuji snížit velikost útlumu, kterou máte nastavenou na řídící jednotce regulace, neboť tato způsobuje nežádoucí chování teplotní soustavy a její náhlé podchlazování.

Autor: Jardek     Datum: 21.3.2009
Určitě jsem nedal u vás 13 000 Kč za ekvitermní regulaci jenom proto, abych topil v nočních hodinách. Podívejte se na doporučené zapojení Komexthermu a jak jste to zapojili na mém kotli. Jak se tak dívám na diskuzi, tak vy asi ekvitermní regulaci neumíte připojit. Lidí, kteří mají problémy, je více. Já vlastně podle vás musím v noci topit a ještě k tomu musím zapnout čerpadlo, proč jsem potom tu ekvitermu kupoval? Myslím si, že pokud je rozdíl mezi noční teplotou 19-20°C a denní teplotou 21-22°C není až takový velký skok.Proto chci po vás tuto závadu odstranit.
Autor:
Libor Směja     Datum: 21.3.2009
Více je lidí, kteří si nepřečtou návod pořádně. Pokud byste si nastudoval návod pořádně, tak nikde není zmínka o tom, že se čerpadlo na noc vypíná. Nevím, co chcete odstranit, když svým jednáním ovlivňujete princip funkce ekvitermní regulace. A k těm příspěvkům tady v poradně - problém mají ti, co to nepoužívají v souladu s funkcí ekvitermního řízení tepelné soustavy. Po odstranění svých negativních zásahů do řízení, jsou veškeré problémy odstraněny, což tady tito lidé taky píší a uznávají, že se dopustili omylu. Jestli si myslíte, že tím vypínáním na noc něco šetříte, tak jste ve velkém omylu, protože ty Vaše noční úspory musí topná soustava do objektu zpět dostat. To jsou fyzikální vlastnosti, které platí v případě tepelných ztrát každého objektu. Ta noční uspora cca 3% paliva padne pak ve dne na to, aby se topná soustava dostala do optimálního stavu, v kterém byla před tím, než jste ji svým zásahem ovlivnil. To není teorie - to je ověřená praxe.

Vložit nový dotaz

Pro vložení nového dotazu do rubriky PORADÍME VÁM musíte být nejdříve zaregistrováni.



Copyright © Automatické vytápění, esel – 2008 | O magazínu | Webdesign: Loužecký.cz