Ohlasy
Rubrika OHLASY je určena pro čtenáře magazínu Automatické vytápění.
Velmi nás zajímá Váš názor na věc. Chcete-li vložit svůj ohlas
do systému, je nutno se nejdříve zaregistrovat.
Ohlasy na článek "Náhrdelník "perel" na téma rakouské automatické kotle"
14.06.2010 – David, Kehm, info(a)vytapenipeletami.cz , článek
Dobrý den Vážený pane Svobodo,
já osobně nechci u kotlů Guntamatic samozřejmě nic zpochybňovat, ani stavět naše kotle jako ty nej, nej, ale tabulka od pana Směji mě přinutila vytovořit tabulku s fakty o ÖkoFENu, protože když jsem četl údaje z levé strany o „standardních rakouských kotlech“, tak jsem se docela pobavil nad nesmyly, které v žádném případě nesedí na kotle firmy ÖkoFEN.
Co se týče „náhrdelníku z perel“, který jste vytvořil:
Nevím s jakou ekonomikou pracuje kotel Guntamatic, ale u kotlů ÖkoFEN je zhruba dáno, že na 1kW výkonu kotle je spotřeba za topnou sezónu cca 400kg peletek. Samozřejmě, že záleží na způsobu vytápění. Po této topné sezóně v ČR jsem u několika zákazníků zjišťoval reálnou spotřebu, která byla např. u kotle 56kW cca 12 tun, u 48kW kotle cca 11 tun, u kotle 10kW 3,3 tuny.
Roční spotřeba el. energie je roční spotřebou kotle, což si může každý ověřit na stránkách www.zelenausporam.cz v jednotlivých listech výrobků. Spotřeba čerpadel je samostatná kapitola, a pokud se používají čerpadla energetické třídy A, tak spotřeba je samozřejmě velmi nízká.
Životnost kotle 40 let jsem použil pouze pro výpočet do tabulky pro srovnání. Firma ÖkoFEN nikdy netvrdila zákazníkům, že kotel vydrží 40 let, protože jejich kotle jsou v provozu 20 let a stále fungují bez jakéhokoliv prorezivění. Ale pokud Guntamatic vydrží 40 let, tak proč je záruka na kotlové těleso pouze 5 let jako u našich kotlů?
Externí regulace není v ceně kotle, ale zákazník ji má v ceně kompletu. Řídící jednotka v kotli samotném je především k ovládání kotle a jeho modulaci.
Uvádíte, že „na hořáku dohoří jen pár pelet…“ je to Váš hořák? - ano to je sice fotka našeho hořáku, ale toto není normální pracovní režim kotle, toto nastane, pokud při 1.uvedení do provozu se ručním příkazem s vyřazením automaticky na hořák přisune nadměrné množství pelet, jinak toto v našem kotli není možné vidět. Za provozu je na hořáku malé množství pelet, které hoří (pro představu jen ohnivý prsteec) a ostatní pelety jsou ve středu, kde není oheň. Do popelníku nespadne jediná nespálená peleta, pouze dokonale spálené palivo na jemný popel.
Po 45 minutách (míněno útlumu) stačí fouknout….“ - ano, ale ne v útlumu. Kotel nemá příkaz k hoření, a pelety, které leží na dvoustěném talíři, nedohoří, ale jsou cca 45 minut ještě žhavé. Pelety ve středu hořáku od nich nechytí. Pokud je příkaz na hoření, kotel spustí dmychadlo na 100% výkon a pelety, které jsou na okrajích, snadno rozfouká tzv. „teplý start“ - a v tom je celý ten zázrak. A co se týče ztrát v útlumech, to jsem již uváděl - pokles je o zhruba 1%.
„Terciální spalování“ - pořád to samé, výkon, účinnost, spotřeba, každý výrobce využívá jiný systém a někdo řekne: ten je lepší, jiného zase přesvědčí jiný a důležitá je konečná spotřeba pelet, která svědčí o všech těchto vlastnostech.
V dalším bodě se opakuje to samé – u našich kotlů se do popelníku nedostane žádná nespálená peleta, tudíž je spalování dokonalé.
Pokud na hořáku vznikne spékanec… – u pelet s minimální obsahem kůry vznikne během roku zanedbatelný spékanec, který se vyčistí při ročním čistění kotle. Pokud pelety obsahují malé procento kůry, není problém je v našich kotlech spálit bez jakýchkoliv problémů.
V případě použití externího odpopelňovače se mnohokrát zvýší komfort… – externí odpopelnění včetně šnekového podavače, motoru, popelníku, atd. stojí nyní 20.160 Kč. Je jenom na zákazníkovi, jestli toto zařízení chce či nechce mít u kotle. Pokud se klasický uhlák vynáší 4 x, tak v případě tohoto odpopelňovače 2x, protože je zde mnohem vyšší komprimace popela.
Zase další nesmyslný argument ESELU, že naše kotle mají toto odpopelnění kvůli spékancům v popelu. (Poznámka L.Směji: Srovnávací tabulka v článku NENÍ KOTEL JAKO KOTEL byla obecně o sedmi typech rakouských kotlů. Nepsal jsem tedy konkrétně o kotli ÖkoFEN). Popel je naprosto čistý, ale s tímto popelníkem můžete jít klidně přes obývací pokoj, aniž byste někdě utrousili zrnko popela.
Rozsah 25°C – 80°C… – ano na směšovači, rozsah kotle 60°C – 80°C, toto nic nemění na tom, že kotel dokáže být bez problémů napojen na podlahové vytápění bez akumulační nádrže.
Podle vašeho výpočtu musím za 5 měsíců mimo topnou sezónu spálit pelety za 5600 Kč.
- výpočet lze ověřit na stránkách TZB-info: peletky včetně závozu dodáváme v ČR za 4600 Kč/t, 5-ti členná rodina potřebuje zhruba 0,084*5=0,41m3 denně, abyste ohřál toto množství vody po dobu 5 měsíců, potřebujete 5,7MWh (20,5 GJ) energie, což je v přepočtu 1166 kg peletek. Takže toto není argumet prodejců solárních panelů, ale reálný výpočet. (Poznámka L.Směji: Dokola opakovaný nesmysl. Náš údaj 400 kg pelet, tj. 1800-2000 Kč přes léto vychází z reálné spotřeby pětičlenné rodiny v obci Konojedy, a ne z nějakých nesmyslných výpočtů).
Gratuluji Vám ke kotli Guntamatic Therm, jako zaměstnanec firmy ESEL bych si také nemohl objednat jiný kotel, než ten který lidem doporučuji :-) (Poznámka L.Směji: Naši zaměstnanci mají různé kotle od různých výrobců včetně těch, které nezastupujeme.)
Ano opravdu nabízíme špičkový výrobek v kategorii kotlů na dřevní pelety. (Poznámka L.Směji: .... s retortovým hořákem.)
Myslím si, že na českém „hladovém“ trhu můžete velmi dobře uspět vzhledem k nižší ceně vašich.
K Vaší závěrečné poznámce – naši zákazníci ví, jakým způsobem naše firma funguje, ale abych to vysvětlil i Vám a ujistil zákazníky, že opravdu si za své peníze kupují kvalitní výrobek, dlouhletý vývoj a osvědčenou kvalitu:
David Kehm – zaměstnanec firmy Alternative Heiztechnik GmbH, která spolupracuje s firmou ÖkoFEN od jejího vzniku v oblasti Horního Rakouska a nyní již druhým rokem i v ČR. Naše firma zajišťuje pro Českou republiku servis kotlů ÖkoFEN a poradenství v oblasti vytápění peletami.
Jiří Šneider – je jedním z prvních zákazníků ÖkoFENu v ČR, který si tento kotel našel již předtím, než firma působila na našem území a díky jeho vynaloženému úsilí pomohl s přípravou vstupu firmy ÖkoFEN do ČR.
Latop s.r.o. – je v současné době jediný obchodní zástupce ÖkoFENu v ČR.
Na stránkách www.zelenausporam.cz najdete proškolenou firmu Montop s.r.o., která je dceřinou společností firmy Latop s.r.o. Tato firma zajišťuje montáže a instalace kotlů ÖkoFEN.
(Poznámka L.Směji: Pohled do veřejně dostupné databáze svědčí o opaku - viz obrázek.)
Tímto bych byl rád, kdyby se tato naše diskuze nějakým slušným způsobem uzavřela, aby to na stránkách, zabývajících se vytápěním, nevypadlo jako nyní a jako se to již před nedávnem stalo. (Poznámka L.Směji: Myslím si, že my jsme diskutovali slušně, což se o p.Šneiderovi nedá říci.)
Zákazník si jistě nakonec sám udělá obrázek o tom, které zařízení si vybrat a najde si k němu cestu.
David Kehm
Chci vložit svůj ohlas
Copyright © Automatické vytápění, esel – 2008 | O magazínu | Webdesign: Loužecký.cz