Proč koupit a nainstalovat novou generaci regulátoru komínového tahu ESREKO II. Ex.

05.02.2013 | Libor Směja, ESEL TECHNOLOGIES s.r.o. | Pohled podnikatelů | Téma: Doplňky automatických kotelen

Od 15.1.2013 uvedla firma ESEL TECHNOLOGIES s.r.o. na trh novou generaci regulátoru komínového tahu ESREKO II. Ex. To znamená, že všichni její zákazníci, kteří si objednají v roce 2013 instalaci kotelny s kotlem na tuhá paliva, dostanou již tento nový typ regulátoru komínového tahu. Ti kdo nechtějí instalaci od firmy ESEL TECHNOLOGIES s.r.o. a potřebují jen doplnit svůj stávající topný systém o tento nový regulátor, popř. chtějí nahradit předchozí generaci regulátoru komínového tahu ESREKO tímto novým typem, mohou využít možnosti zakoupit ho v eshopu www.VsePoKotelny.cz. Cena tohoto nového regulátoru je 1.624,- Kč bez DPH a 1.965,- Kč s DPH 21%.


Zdá se Vám to mnoho?

Pojďme trochu počítat. Cena regulátoru je cca 2.000 Kč. Průměrná spotřeba dnešního občana v kotli na tuhá paliva je 20.000 Kč. Vzhledem k tomu, že regulátor komínového tahu ESREKO II. Ex. šetří množství paliva od 10% do 32% (přesné číslo je ovlivněno mnoha skutečnostmi) budeme v tomto modelovém případě uvažovat pouze s úsporou 10%. To znamená, že za jednu topnou sezónu je uživatel schopen ušetřit minimálně 2.000 Kč (což je vlastně i cena regulátoru) a každou další sezónu šetří dalších 2.000 Kč. To je např. za 5 let minimální úspora 10.000 Kč. A co teprve, pokud dosáhnete daleko větší úspory než 10%?


A co to ten regulátor ESREKO II. Ex. vlastně je?

Je to zařízení, které může použít každý z vás, kdo ho ještě nemá a topí kotlem, krbem nebo kamny na dřevo, uhlí, pelety, plyn apod. (dále budu zmiňovat již jen kotel, ale platí to i pro krby a kamna a je jedno, jaké používají palivo).
I když se jedná o velmi levné a jednoduché zařízení, jeho výsledky se dostaví již první den, kdy ho umístíte do komína, popř. do kouřovodu vašeho kotle. Je úplně jedno z jakého máte materiálu komín a zda se jedná o nový nebo starý komín. Návratnost investice ve výši do 2.000 Kč se dostaví již během několika následujících měsíců používání.


Jak je to možné?

Regulátor komínového tahu ESREKO II. Ex. je mechanické zařízení, které je umístěno za výstupem spalin z kotle. Umístěno může být na kouřovodu mezi kotlem a komínem, nebo v komínovém tělese pod zaústěním kouřovodu do komína. Vyrábí se ve velikosti průměru 150 mm.
Toto umístění zaručuje jeho správnou funkci, která spočívá v tom, že oscilační klapka se podle velikosti tahu komína otevírá nebo zavírá a tím reguluje tah v komíně na hodnotu, požadovanou výrobcem kotle.


Ptáte se co to znamená?

Každý kotel, který k provozu používá komín, je ovlivňován podmínkami, které jsou v komíně. Aby kotel pracoval správně, má od výrobce předepsáno, jaký má být při provozu tah na výstupu z kotle, tj. v místě, kde je na kotli trubka, na kterou se připojuje kouřovod. Platí, že čím je větší tah v komíně, než tah uvedený výrobcem kotle, tím nižší je účinnost kotle a tím vyšší jsou Vaše ztráty.
Každý komín je navrhován tak, aby i za nepříznivých klimatických podmínek vytvářel dostatečný tah pro konkrétní topidlo. Jenomže klimatické podmínky mohou být naopak velmi dobré a příznivý tlak vzduchu, teplota a k tomu navíc silnější vítr, mohou tah komína významně zvýšit.


Kde vznikají ztráty způsobené vysokým tahem komína?

Uvedu tři příklady:

1/ Kotel je v útlumu a palivo jen žhne. Vysoký tah v komíně způsobí, že palivo již nežhne, ale hoří a vyrábí energii, kterou není schopen topný systém pojmout a proto utíká komínem do venkovního prostředí.
Výsledkem je dříve vyhaslý kotel, bez útlumového režimu (u retortových hořáků  navíc hluboké zahoření paliva do retorty) a tím i vyšší spotřeba paliva.

2/ Kotel je vyhaslý, ale vzhledem k tomu, že má v sobě keramické akumulátory, předává i v době nehoření tepelnou energii výměníku tepla. Vysoký tah v komíně způsobí, že do spalovací komory kotle je přes přívody primárního vzduchu přiváděn vzduch z okolí kotle a dochází jednak k ochlazování keramických akumulátorů, tak i ochlazování teplosměnných stěn výměníku.
Výsledkem je ochlazení keramického akumulátoru a teplosměnných ploch výměníku a tím i potřeba dřívějšího zapálení kotle, což v konečném důsledku znamená vyšší spotřebu paliva.

3/ Kotel normálně topí. Vysoký komínový tah způsobí urychlení spalování. Díky tomu se zvyšuje teplota a rychlost spalin. Teplosměnné plochy výměníku tepla nemohou ideálně přenášet teplo na topné médium, většinou topnou vodu nebo vzduch a komínem uniká více tepla, než by bylo nutné.
Výsledkem je zvýšená komínová ztráta, špatné regulování výkonu kotle, vyšší úlet prachových částic a hrozí porucha kotle, popř. trvalé poškození komína vysokou teplotou spalin.


Aby těch výhod nebylo málo, tak regulátory komínového tahu ESREKO II. Ex. jsou vybaveny ještě protiexplozivní klapkou, která ochrání komín při explozi dřevoplynu v komíně. V momentě kdy dojde k explozi nespáleného dřevoplynu v komíně nebo v kouřovodech, protiexplozivní klapka se otevře a přetlak se uvolní do okolního prostoru, aniž by mohlo dojít k poškození komína nebo kouřovodu.


Funkce regulátoru je vidět na tomto videu.

 

ESREKO II. Ex. je vhodné pro tyto kotle

ACV, Agrobrik, Agromechanika, Ariston, Atmos, Atoma, Baxi, Bekr, Benekov, Boháč, Buderus, Condensinox, CosmoTHERM, Dakon, De Ditrich, Defro, Destila, Ekoefekt, Ekokomfort, Ekoscroll, Enbra, Energo, Ferrolli, Fiedler, Froeling, Galmet, Geminox, Golem, Guntamatic, Hapero, Hariso, Immergas, Jakos, Junkers, Kadria, KVS, Karma, Klymosz, Lazar, Licotherm, Ling, Loos, Master, Mcz, Moratop, Nordgas, Oekofen, Opop, Petro, Prity, Ponast, Protherm, Quantum, Rioni, Rojek, Solarex, Slokov, Thermona, Vaillant, Varimatik, Varikot, Verner, Viadrus, Wolf, Wterm, Viessmann, Vigas, Zamus a jiné.


ESREKO II. Ex. je vhodné pro tyto kamna a krby

Abx, Astral, Benta, Bef, Biofire, Blomus, Carl, Classic, Dimplex, Edilkamin, Empire, Eurotherm, Ewt, fireplace, Haas+Sohn, Hakr, Hakrtrade, Horm, HS Flamingo, Jago, Karma, Kemper, Kratki, Kobok, Jotul, Morso, Musgraves, Nesta, Norpeis, Novapac, Prity, Radius, Romotop, Semaco, Sharks, Thorma, Topsys, Tristar, Uniflam, Valerie, Vašut, Wamsler, Želetavská kamna a jiné.


Jaké jsou výhody verze ESREKO II. Ex. oproti verzi ESREKO I.

•celonerezové provedení = nikdy nezrezaví
•zámek oscilační klapky = při vymetání komína se vám nikdy nechtěně neotevře oscilační klapka
•regulační knoflík s přesnou stupnicí = perfektní nastavení tahu přímo uživatelem
•bez nároků na výměnu silikonových těsnění = žádné neobsahuje
•vyšší regulační rozsah, tj. od 10 do 35 pa = starý typ měl jen regulační rozsah do 28 Pa
•nižší hmotnost = žádné nároky na dodatečnou fixaci
•součástí regulátoru je i stahovací manžeta = jednoduchá montáž na kouřovod stejného průměru jako je regulátor
•pro správné seřízení není nutno volat kominíka ani odbornou firmu = vše si uděláte si sami !

Návod k instalaci regulátoru ESREKO II. Ex. ke stažení zde.
Leták ke stažení zde.

Pokud máte jakékoliv dotazy, napište na email info@esel.cz


Pokud byste si chtěli regulátor ESREKO II. Ex. objednat, navštivte e-shop VšeProKotelny.cz nebo zavolejte na +420 777 283 009.

Více informací také na webové stránce www.esreko.cz

 

Rozměry regulátoru ESREKO II. Ex.


 Copyright © Automatické vytápění, esel – 2008 | O magazínu | Webdesign: Loužecký.cz