Jak si svépomocí udělat otvor do keramické vložky v komíně.

08.08.2016 | Libor Směja, ESEL TECHNOLOGIES s.r.o. | Pohled podnikatelů | Téma: Rady a nápady

Vzhledem k tomu, že se stále častěji setkáváme s tím, že zákazníkům nechce nikdo udělat otvor do stávajícícho komína, který se skládá z vnitřních keramických vložek (např. Schiedel, Keramika Letovice), připravili jsme pro vás jednoduchý obrázkový návod jak si takový otvor udělat svépomocí.

 
Obr.1 - Je potřeba najít místo, kde mezi komínovými keramickými vložkami není spoj. V tomto místě se provede odhalení keramické vložky, tak aby k ní byl přístup s elektrickou nebo akumulátorovou vrtačkou. Na vložku se nakreslí jakou velikost otvoru chceme a do keramické vložky se postupně bez příklepu vrtají vidiovým vrtákem díry o průměru 8mm kolem dokola.
 
 
 
 Obr.2 - Díry se dělají postupně jeden vedle druhého. Podle kvality vložky to může být práce velmi zdlouhavá a namáhavá. Důležité je dělat díry co nejmenší a v co nejvetším množství po obvodu budoucího otvoru do komína. Dbáme na to, aby nedošlo k poškození vložky. Vrták důkladně chladíme ve vodě, neboť vetšina vložek je velmi kvalitních a může se stát, že na celý otvor do komína spotřebujeme 3-4 kvalitní vrtáky.
 
 
 
 Obr.3 - Jakmile jsou všechny díry po obvodu udělány, tak je potřeba vrták vyměnit za větší průměr. Takže pokud jste použili průměr 6 mm, tak ho vyměníte za průměr 8 mm, pokud jste použili průměr 8 mm, tak ho vyměníte za 10 mm a tímto větším vrtákem provrtat znovu všechny díry.
 
 
 
 Obr.4 - Pokud jste si počínali pečlivě, po odvrtání všech dírek větším průměrem vrtáku dojde k uvolnění části keramické komínové vložky.
 
 
 
 Obr.5 - Po vyjmutí uvolněné keramické části komínové vložky se před vámi objeví požadovaný odvor. Malé výstupky, které narušují kruhovitost otvoru lze uštípat třeba štípacími kleštěmi.
 
 
 
 Obr.6 - Do provedeného otvoru je potřeba napasovat zděř. V tomto případě se jedná o nerezovou zděř o průměru 150 mm z eshopu //www.vseprokotelny.cz/regulatory-tahu-esreko/estech-esinox-zder-150-nerez/
 
 
Obr.7 - Po osazení zděře provedeme její utěsnění ke keramické komínové vložce pomocí kamnářského tmelu, který lze zakoupit na stránce //www.vseprokotelny.cz/nahradni-dily-pro-kotle/tmel-kamnarsky-cerny/ . Jakmile kamnářský tmel zatuhne, lze provést začištění zděře pomocí malty a omítky.
 
 


Copyright © Automatické vytápění, esel – 2008 | O magazínu | Webdesign: Loužecký.cz