Automatické kotle dělají svět lepším

15.12.2008 | Pavel Loužecký, Automatické vytápění | Pohled podnikatelů | Téma: Rozhovory


Rozhovor s jednatelem společnosti esel technologies s.r.o. Liborem Smějou (2)

• Od posledního našeho rozhovoru uběhlo již šest měsíců. Změnilo se ve Vašem podnikání něco podstatného?

Ano, změnilo. Podařilo se nám úspěšně na český a slovenský trh přivést lídra v oblasti výroby automatických kotlů - společnost Guntamatic, která vyrábí ročně až 16.000 automatických kotlů. Největším trhem je Německo, kde končí až 80% roční produkce.

• Co si máme představit pod označením „úspěšně“?

Hlavně je to fakt, že náš předchůdce zde během tří let, kdy zastupoval tuto značku na českém trhu, prodal dva kotle!!!. My za 7 měsíců již desítky.

• Čím si to vysvětlujete?

Řekl bych, že podstata věci je v tom, že jinak lidi vnímají firmu, která něco prodává jen tak, aby se neřeklo, a jinak firmu, která se na tento segment na trhu zaměřuje na sto procent.
Všichni již vědí, že společnost esel technologies s.r.o. je zaměřena výhradně na automatické kotle, a ještě k tomu ne na všechny, které jsou na trhu k mání. Zaměřujeme se na prodej a instalace pouze takových produktů u nichž jsme si jisti, že splní představy zákazníků, zejména z hlediska komfortu obsluhy.

• Ne všechny výrobky lze ale postavit vedle sebe a hodnotit je. Existují i v tomto segmentu nějaké třídy ohledně stupně automatizace?

Ano, existují. Např. výše zmiňované kotle firmy Guntamatic jsou nositeli nejvyšších hi-tech technologií, což dnes umožňuje vytápět objekty se vším komfortem tak, jak jsme na to zvyklí u plynového topení. Ale za podstatně nižší ceny.
Co se týká zařízení ostatních výrobců, tak ty sice nedosahují takového stupně automatizace, ale na druhou stranu jsou za přijatelnější cenu pro českého i slovenského zákazníka. Bohužel tyto kotle mají vyšší spotřebu paliv. Rozdílů je opravdu mnoho a vždy záleží na úhlu pohledu daného zákazníka.

• Kdo jsou vaši zákazníci?

V oblasti kotlů Guntamatic patří mezi naše zákazníky jednoznačně podnikatelé a lidé - jak se říká - z „horních deseti tisíc“. V oblasti ostatních kotlů je to poměrně široký průřez společenskými vrstvami od doktorů, právníků až po důchodce.

• Co byste lidem doporučil Vy osobně?

Já se jednoznačně řídím heslem pana Bati, který říkal: Nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci.
To platí u těchto technologií dvojnásobně, protože i když se na první pohled zdá cena automatických kotlů vysoká, není tomu tak.
Při životnosti kotlů Guntamatic, která dosahuje až čtyřiceti let, se vám investice několikrát vrátí právě v úsporách vynaložených na palivo. Je nutné vždy počítat s tím, že jiný kotel, který jste koupili jednorázově za nižší pořizovací cenu, vám v dlouhodobém horizontu spotřebuje o 50% více paliva za každou sezónu. Navíc ho za dobu 40 let budete muset vyměnit několikrát, přičemž každá výměna vás bude něco stát, a instalatéři jsou stále dražší, stejně jako materiál atd.

• Říkáte čtyřicet let? To je impozantní číslo. Z čeho vycházíte?

Vycházím z reality. Již několikrát jsme se mohli v Rakousku na vlastní oči přesvědčit o tom, jak tam dosud spolehlivě pracují kotle Guntamatic pořízené dokonce více než před čtyřiceti lety.
Na poslední návštěvě byli mí kolegové na recepci firmy Guntamatic svědky situace, kdy se do fabriky dostavil starší pán s tím, že potřebuje náhradní destičku do kotle z roku 1965. Po dotazu, proč si nekoupí již novější zařízení, prohlásil, že k tomu nemá žádný důvod, neboť výrobce je mu i na tak starý typ kotle stále schopen dodat náhradní díly, a tak mu může kotel, na který je léta zvyklý, sloužit dále.
Při posledním školení v Rakousku jsme byli sami svědkem toho, že si majitel usedlosti vzdálené deset kilometrů od fabriky, koupil 100 kW automatický kotel Guntamatic, který postavil vedle kotle Guntamaticu z roku 1977. Usedlost předělal na penzión a chce tam mít automatický provoz s možností spalovaní dřeva v kotli z roku 1977. Podobných případů by se dalo citovat více.

• To jsou samé superlativy. Máte pro čtenáře ještě nějakou důležitou informaci o kotlích Guntamatic?

Samozřejmě. Ten výčet je dlouhosáhlý, ale za nejdůležitější informace pro zákazníka považuji ty, které mají vliv na náklady během topné sezóny. Náklady u kotlů Guntamatic jsou nízké z několika důvodů: Jako jediné na trhu jsou automatické kotle Guntamatic zplynovací, mají v rozsahu výkonu 30-100% účinnost 94%, samy se čistí každých 16 hodin, některé typy i kontinuálně, a provoz se dá zautomatizovat tak, že ke kotli jdete jednou za dva až tři měsíce.

• Jak se vám ve srovnání s tím montují české automatické kotle?

Byli bychom samozřejmě rádi, kdyby těch rakouských bylo mnohem více, ale v podstatě to nerozlišujeme. Snažíme se najít pro zákazníka vždy to nejlepší řešení z hlediska cena versus užitné vlastnosti, a toto řešení mu nabídnout.

• Už máte hotovou prognózu, jak si letos budete stát na české a slovenském trhu?

Ano, už si můžeme dovolit odhadnout výsledky, ze kterých je zřejmé, že i při dosud ještě nerozvinutém trhu v oblasti automatického vytápění získáváme se svými instalacemi stále větší a větší podíl na trhu.
Předpokládám, že překročíme údaj z předchozího roku, kdy jsme ovládali 32,5% trhu v ČR. Každoročně rosteme a věřím, že tento trend udržíme až do zlomového roku 2014.

• Co se bude dít v roce 2014?

V tomto roce by měla vyvrcholit reforma ve vytápění tuhými palivy v domácnostech, takže od roku 2014 bude možné používat pouze ekologické kotle splňující normu EN 303-5, třída 3.

• To znamená, že tou dobou už nebude možné používat stávající kotle na uhlí?

Přesně tak, nebude. Předpokládá se výměna asi 450.000 kusů kotlů na tuhá paliva. To číslo je neskutečně vysoké, ale vychází z reálných odhadů. Čtenáři se možná setkali i s číslem 560.000 kusů, ale to je zřejmě hodně nadhodnocené. Čas ukáže, kdo měl pravdu.

• Z mého pohledu mi díky jednoduchým počtům vychází, že takové množství nebude možné ani vyrobit, natož pak prodat.

Máte skvělý postřeh. Tímto problémem se však zatím téměř nikdo nezabývá.
Jsem přesvědčen o tom, že pro spoustu výrobců je to velká výzva. Součástí české mentality je, že lidé jsou zvyklí nechávat řešení neodkladných problémů a úkolů až do poslední možné chvíle. Jenže výroba automatických kotlů není totéž, jako nechat si vyměnit na úřadě novou občanku. Mnozí „odkladači“ se pak nebudou stačit divit, že na ně prostě žádný kotel nezbude a oni nebudou mít čím topit.
Doporučuji proto nepodcenit tuto skutečnost s tím, že čím dříve se na ni lidé připraví, tím lépe pro ně. Už je možno zakoupit automatické kotle na uhlí, které se pak dají jednoduše přestavět za poměrně málo peněz na ekologické. Šikovní uživatelé to s naší pomocí zvládnou i sami.

• Nebude na trhu chybět palivo pro tyto kotle?

Dovolím si tvrdit, že nebude. Každým rokem totiž přibývají stále nové a nové továrny na jeho výrobu. Zákazníci naší společnosti mohou využít i toho, že jsme schopni garantovat jim potřebné množství paliva nejen pro aktuální topnou sezónu, ale i po celou dobu životnosti námi dodaného zařízení.

• To zní skvěle. Využívají toho zákazníci již dnes?

Samozřejmě, že toho využívají. Patří mezi ně především všichni vlastníci kotlů Guntamatic na spalování pelet, kteří používají naše pelety ESPEDI www.espedi.cz.
Nutno dodat, že jsou s nimi velmi spokojeni, i když nepatří mezi nejlevnější. Každý kvalitní produkt něco stojí, ale v nákladech na jednu topnou sezónu jsou bezkonkurenční.

• Jak se k zákazníkům dřevěné pelety dostanou?

Majitelům kotlů Guntamatic je vozíme volně ložené v cisterně a nafoukáváme jim je do jejich skladu paliva. Ostatním zákazníkům je dodáváme v 15kg pytlích.

• Vidím, že na zákazníky myslíte ve všech ohledech.

Filozofie našeho podnikání nám ani neumožňuje dělat nic jiného. Chceme opravdu „Dělat svět lepším“, jak tvrdíme ve svém firemním sloganu, a to lze dokázat pouze činy.
Naše vize v oblasti automatického vytápění směřuje k tomu, že každý vlastník jakéhokoli objektu by měl mít plně automatický kotel včetně potřebného příslušenství, které mu zajistí, že se o vytápění svého domu, provozovny, firmy apod. bude zajímat pouze jednou za 2 až 3 měsíce a o palivo se bude starat jednou za 2 roky. A to všechno samozřejmě s jistotou, že bude mít v zásobníku teplé užitkové vody vždy k dispozici teplou vodu a doma ve všech místnostech konstantní teplotu, která je pro něj příjemná.

• A toto vše lze zařídit již dnes?

Samozřejmě. Pokud se rozhodnete pro zařízení, které všechny tyto vymoženosti nabízí, tak ano. My vám celý systém nejen navrhneme, ale hlavně kompletně zrealizujeme tak, aby to splňovalo všechny vaše podmínky a představy.

• Nevycházím z úžasu. Mohu navštívit nějakého majitele takového komplexního řešení automatického vytápění?

Jistě. Instalace „našich“ kotlů najdete po celé ČR i SR, a na jejich prohlídce je možné se domluvit s kterýmkoliv obchodním zástupcem naší společnosti. Každému doporučuji kontaktovat operátorku na některém z našich telefonních čísel, která vás pak již předá nejbližšímu obchodnímu zástupci, se kterým si již sami domluvíte čas a podrobnosti prohlídky.• Nemáte obavy, že by se zájemce mohl setkat na místě referenční kotelny s nějakou negativní reakcí?

Tak toho se opravdu nebojíme. Nevím o instalaci, kde by byl zákazník nespokojen s námi navrženým řešením a jeho realizací. Denně řešíme nové objednávky s tím, že se stávající zákazníci snaží své kotle dovybavit stále novým, nejmodernějším a nejefektivnějším příslušenstvím tak, aby měli opravdu stoprocentní pohodlí. Jedná se např. o dálkové řízení kotlů, monitoring přes www stránky atd.

• Chystáte nějaké překvapení pro rok 2009?

Ano, chystáme. Jedná se ale stále ještě o utajený projekt, který bude oficiálně představen na Mezinárodním veletrhu technických zařízení budov SHK 2009, který se bude konat ve dnech 21.4 - 25.4.2009 v Brně. V současné době probíhá „dolaďování detailů“. Věřte, že se máte nač těšit

• Děkuji za rozhovor.

Pavel Loužecký
šéfredaktor internetového magazínu
AUTOMATICKÉ VYTÁPĚNÍ
www.avytapeni.cz
 Copyright © Automatické vytápění, esel – 2008 | O magazínu | Webdesign: Loužecký.cz