Tento článek se týká všech kotlů značky Guntamatic, které mají za svým názvem označení Flex. Flex znamená, že kotel je se sezonním zásobníkem spojen flexibilně, tj. pružnou antistatickou hadicí o průměru 50mm, která může dosahovat délky až 20 metrů.

Díky tomu se nemusí sezonní zásobník pelet nacházet v blízkosti kotle a kotelny, ale až 20 metrů daleko napříč celým domem. Tento systém také umožňuje, aby sezónní zásobník nebyl na stejné výškové úrovni, ale může být o patro níže nebo výše, než je kotelna. Převýšení pro zachování spolehlivé dopravy pelet je cca 6 metrů.
 
Aby jste si dokázali představit, jak to všechno funguje, podívejte se na obrázek, kde je pohled na jednoduchou kotelnu se sezonním zásobníkem.
 
 
      
 
Vlevo je kotel, vpravo sezonní zásobník, v kterém je celoroční zásoba paliva pro kotel. Na dně sezonního zásobníku se nachází šnek, který vynáší pelety do sací komory, která je již mimo zásobník.
Proč šnek a ne jen sací hubice, jak to nabízejí někteří výrobci? Protože jedině šnek zajistí 100% spolehlivost, že se v prostoru plného zásobníku neutvoří klenba, která by znemožnila nasátí pelet do kotle. Šnek s celou hromadou paliva v sezonním zásobníku neustále pohybuje a zabraňuje výše zminěnému klenbování. Jakmile se pelety dostanou do sací komory, tak jsou pomocí turbíny, která je umístěna na kotli odsáty do kotle.
 
 
Vlevo pohled na denní zásobník s turbínou (to černé nahoře). Vpravo pohled do sezonního zásobníku se šnekem.
 
  
 
 
Pohled na sací komoru s pohonem šneku.
 
  
 
 
Pohled na flexibilní hadici, kterou jsou pelety dopravovány do kotle. Ta druhá hadice slouží k odvodu vzduchu z kotle zpět do sací komory.
 
  
 
  
Ukázku funkce si můžete prohlédnout také na tomto videu.

 

Upozornění: Tento systém je součástí kotlů Guntamatic a nelze zakoupit zvlášť. 

Prospekt BIOSTAR 

Pokud máte zájem o kotle Guntamatic, navštivte stránky www.guntamatic.cz.

Pokud chcete vidět kotel Guntamatic Biostar v provozu, vč. této pneumatické dopravy paliva, navštivte Salon kotlů.

Pokud máte o kotel zájem, vyplňte poptávku zde.

Pokud chcete vidět, jak se staví sezonní zásobník, navštivte tuto stránku.

 

 Foto + video © Libor SmějaCopyright © Automatické vytápění, esel – 2008 | O magazínu | Webdesign: Loužecký.cz