Před 50 lety byla v Peuerbachu založena kotlárna GUNTAMATIC. Před 45 lety začali rolníci zaměstnaní ve firmě GUNTAMATIC v jedné zadní místnosti vyvíjet první kotle na spalování dřeva.

 

Vzhled továrny Guntamatic v 60-tých letech. Zaměstnanci firmy byli především rolníci.

 

Začala dřevní a štěpková revolta: ocelové kotle na dřevo s dlouhou životností, vysoce kvalitní kotle na spalování štěpky s technologií průmyslového kaskádového roštu nebo vysoce kvalitní technologie spalování pro Miscanthus, rychloobrátkové plantáže a kukuřičné klasy utvářejí dnešní sortiment výrobků vůdčího kvalitativního výrobce GUNTAMATIC.

Powercorn 30/50 Powercorn 75/100 Powerchip 30/50 Powerchip 75/100

 

Aktuálně se firma Guntamatic prezentuje na četných výstavách zajímavou technikou vytápění pomocí kukuřičných klasů.
 
 Kukuřičné pole  Kukuřice Klasy z kukuřice Pelety z klasů kukuřice
 
 
Kukuřičné klasy jsou považovány za znovuobjevené palivo s budoucností – použití místně dostupného odpadu jako paliva pro topné kotle představuje šanci pro zemědělství. Kukuřičné klasy mají podobnou výhřevnost jako dřevo. Existují dokonce odrůdy kukuřice, jejichž obsah vlhkosti je nižší než u dřeva, což ulehčuje použití kukuřičných klasů v topných kotlích. Jako nejefektivnější je použití kukuřičných klasů sušených nebo dokonce slisovaných do pelet. Slisováním se sníží náklady na skladování a zvýší se účinnost. Z hektaru sklizené kukuřice zbývá téměř 1,5 tuny kukuřičných klasů – výhřevnost činí při obsahu vody 20% cca 4,3 kWh/kg. 
 
Pohled do spalovací komory kotle Powerchip při spalování klasů z kukuřice.
 
Pohled do spalovací komory kotle Powerchip při spalování klasů z kukuřice - vpravo nové palivo (klasy).
 
Pohled do spalovací komory kotle Powerchip po spálení klasů z kukuřice.
 


Copyright © Automatické vytápění, esel – 2008 | O magazínu | Webdesign: Loužecký.cz