Pavel Komzák: Do ničeho jiného bych nešel

04.10.2010 | Pavel Loužecký, Automatické vytápění | Pohled veřejnosti | Typ AK: kotel Guntamatic Biostar Flex / Box | Téma: Kotle Guntamatic

ROZHOVOR S MAJITELEM AUTOMATICKÉHO KOTLE GUNTAMATIC
 

Majitel kotle: Pavel Komzák
Bydliště:    Zbilidy
Typ bydlení: rodinný dům
Podlahová plocha domu:  200 m2
Typ kotle:  Biostar Flex
Výrobce kotle: Guntamatic, Rakousko 
Výkon kotle: 13 kW
Palivo: dřevěné pelety
Kontakty:  komzak.p@centrum.cz

  



 

 





 
 

PŘEPIS ROZHOVORU:

Já předem děkuji, že jste nám umožnil se s vámi setkat a pohovořit o tom, jaké máte zkušenosti s automatickým vytápěním. Kdy vzniklo rozhodnutí pro to opatřit si nějaký automatický kotel, co vás k tomu vedlo?

V podstatě v době, kdy jsme řešili novostavbu, tak vzhledem k tomu, že obec není plynofikovaná, tak jsme byli nuceni řešit nějaký zdroj vytápění a vzhledem k tomu, že jsme oba s manželkou hodně zaměstnaní, tak jsme chtěli řešit něco, co bude mít minimální nároky na nějakou obsluhu a podobně.
V době, kdy jsme tohle řešili, tak jsme řešili dvě varianty: jedna byl automatický kotel na pelety a druhý byl nějaký kotel na dřevo nebo jakýkoli jiný kotel na tuhá paliva kombinovaný s nějakou akumulační nádrží a jinými zdroji tepla v podobě nějakých solárních panelů, elektriky a podobně.

Čím to, že vyhrál automatický kotel?

My jsme v podstatě byli na několika veletrzích, kde jsme zjišťovali, jaké jsou vůbec možnosti, a tam jsem poprvé viděl tohle řešení. Mně se to líbilo, jsem příznivce moderních metod.

Proč zrovna Guntamatic?

No... To jsme si asi chtěli dopřát toho mercedesa mezi kotli. :-)

To znamená, že jste nekoukal po nějakém druhém, třetím kotli?

My jsme v té době řešili dvě varianty, jedna byla na Guntamaticu, druhá byla tuším na Benekovu, přičemž ten Benekov dával lepší parametry samozřejmě v ceně, nicméně nikde nebylo spolehlivě osvědčené celé to řešení včetně celé automatické dopravy paliva, takže v tu chvíli jsme se rozhodli pro Guntamatic.

Jak jste spokojeni?

My to používáme. Je za námi první zima s topením v Guntamaticu a jsme s tím velice spokojeni.

Takže splnilo to ta očekávání, která jste do toho vkládali? Jak velký prostor vytápíte? Kolik je tady místností nebo podlahové plochy?

Tohle je vlastně barák - 150 m2 zastavěno a myslím si, že to samé je v té ploše – kolem 200 m2.

Ohříváte i teplou a užitkovou vodu?

Ano.

Kolik je v domě obyvatel?

Teď jsme tady tři.

Po těch zkušenostech po roce – volil byste nějakou jinou značku?

To nejsem schopen říct, ale tím, že jsem spokojen, tak bych nešel do ničeho jiného.

Vy jste se nedíval po ničem jiném?

Ne, sleduji pořád, co se nabízí, vím, že těch výrobců je teď čím dál víc, sleduji, že se tam objevují nějaké alternativy, nicméně to konstrukční řešení kotle Guntamatic versus ty ostatní mě nějak nepřesvědčuje o tom, že bych udělal chybu.

Požádali jste o dotaci z programu ZELENÁ ÚSPORÁM?

Ano a dostali jsme ji.

Jak dlouho to trvalo?

Celý ten proces od papírování až po připsání těch peněz byl 6 měsíců, možná 7.

Když jste ten kotel vybírali, tak žádný takový program nebyl, takže pro vás to bylo asi příjemné zpestření, že vám stát defakto trošku ulevil od té finanční investice.
Jak jste byli spokojeni s našimi službami?

Jo... Řeknu to tak, že velice přínosná byla pomoc v té části vyřizování, protože tam prakticky my jsme vyřídili dva tři papíry a zbytek šlo na pozadí, takže tam jsem cítil velkou pomoc. I v podstatě to vlastní nastavení a oživení proběhlo v pohodě.

To znamená, že ti montážníci, kteří tady byli, i ten obchodník který tady byl původně – všechno bez problémů?

Nakonec jsme to všechno vychytali.

Jaké máte zkušenosti s dodávkou pelet?

Tam je to slabší. Vzhledem k tomu, že se mi třeba tu letošní zimu zatím nepodařila ta dodávka zajistit, zejména ten problém je s těmi foukanými peletami. Vzhledem k tomu, že - myslím na Českou republiku - je v tuto chvíli jenom jedno auto a zaváží se jenom z jednoho místa, nebo v podstatě jedno auto na republiku a je více závozných míst, a z jara tam byla ta cena za dopravu nepřiměřená jakoby na ten objem pelet, který my jsme brali, tak tady zatím cítím, že jsou rezervy.

Jak často kontrolujete kotel v kotelně?

Prakticky vůbec. :-)

Jak často vynášíte popel, kdy chodíte k tomu kotli?

Popel jsme vynášeli za tu zimu třikrát a třikrát za celou sezónu, nebo v podstatě za rok, protože to je loňského roku, tak jsme vynášeli tři popelníky a jinak v podstatě já tam chodím ve chvíli, kdy třeba potřebuju jenom změnit nastavení..., když odjíždíme pryč.

Nastaly během roku nějaké technické problémy nebo nějaké závady na kotli?

Ne. My jsme ještě museli pak donastavovat tu regulaci komínového tahu, to se dělo až v topné sezóně, takže to bylo to jediné, co nám tam chybělo. Jinak s kotlem nejsou problémy.

Jak hodnotíte námi poskytované informace v průběhu toho, kdy jste se rozhodoval pro kotel, v průběhu nainstalování...?

Jak říkám, ta technická podpora z vaší strany byla naprosto v pořádku, odpovídající, s tím jsem byl spokojen.

Po tom roce – navrhl byste nám nějakou změnu, co máme dělat jinak, nebo co zlepšit?

V tuhle chvíli nevím...

Byl se někdo podívat na ten kotel?

Jo, jo, my tady patříme k raritě. Vzhledem k tomu, že tato obec není plynofikovaná a většina lidí tady topí elektrikou, co jsou třeba novostavby, tak drtivá většina z nich má kombinaci nějakých krbových kamen a elektriky. A když se dozvěděli, že máme tenhle zdroj, tak se ptali, jak jsme spokojení a byli se na to dívat. A byli mile překvapeni i tou jakoby roční spotřebou versus ta elektrika ...

Jaká byla roční spotřeba pelet?

My jsme spálili myslím tak necelých pět tun.

Podle počítadla to ukazuje zhruba čtyři tuny....

My jsme v první fázi šáhli asi po nějakých podstatně horších peletách.... Já jsem to pozoroval i na tom, kolik toho denně dofoukával kotel, takže jsem pochopil, že je to nekvalitní peleta, prostě se spotřebovávaly častěji. Čili je to trošku zkreslený možná o tohle... Ale jinak si myslím, že ta roční spotřeba by měla být kolem čtyř a půl tuny.

Jaká je na kotli účinnost? Koukáte na to?

Po zaregulování toho komínového tahu se to pohybuje na těch 96-97-98% - něco takovýho.

Z těch lidí, co se tady byli podívat, uvažuje někdo o tomto řešení, nebo zůstanete jediným průkopníkem v obci?

Jako - říkají, že uvažují.... Nejsem schopen posoudit, jak reálné plány to jsou, ale tady je třeba naproti nám bytový dům a tam se o tomhle řešení – nebo o řešení vytápění peletkami – diskutuje. Protože tam je obrovský uhelný kotel a ono je to v podstatě tady znát, protože tam pálí všechno, co doma najdou.

Co byste doporučil našim budoucím zákazníkům nebo lidem, kteří jsou v té situaci, kterou vy už máte dávno za sebou, že se pokoukávají po nějakém zdroji pro spalování pelet, na co si dát pozor?

Ta moje zkušenost – ale já zas nejsem schopen to posoudit - řekl bych - úplně reálně, ale myslím si, že sáhnout po nějakém levnějším řešení v tomto nedává smysl. Já si myslím, že ta investice, která do toho je, je tady na místě, protože opravdu ten kotel je technicky úplně jinde než ....

To znamená, že ty peníze, které stojí, vyvažují to, co umí?

Ano, plus samozřejmě to pohodlí, které poskytuje.

Musí se žena o ten kotel starat, nebo ví o něm něco, nebo jen ví, že tam něco stoji?

Už jsem ji zaškolil, ale nemyslím si, že to někdy bude potřebovat používat.

Pokud by se objevil nějaký člověk nebo zákazník, který by chtěl zprostředkovat kontakt s vámi a pohovořit o tom, je možno....?

Po dohodě jsem otevřen - k dispozici.

... nebráníte se nějaké diskuzi?

Já se rád pochlubím. :-)

Tak to jsme rádi.  Takže já děkuji za rozhovor; doufám, že to našim čtenářům pomůže k tomu, aby se zase posbíralo to jejich nadšení pro toto řešení a že se pro to rozhodnou.

Rádo se stalo.


Prospekt BIOSTAR 


Rozhovor vedl:  Libor Směja, jednatel firmy ESEL TECHNOLOGIES s.r.o.
Foto a zpracování videa: Pavel Loužecký, šéfredaktor magazínu AUTOMATICKÉ VYTÁPĚNÍ
© září 2010



Copyright © Automatické vytápění, esel – 2008 | O magazínu | Webdesign: Loužecký.cz