Když se sejde mládí se stářím aneb Příběh s dobrým koncem

10.12.2010 | Libor Směja, ESEL TECHNOLOGIES s.r.o. | Pohled odborníků | Téma: Kotle Guntamatic

Neustále se setkávám s pochybnostmi některých zákazníků o tom, jak může firma Guntamatic slibovat lidem životnost automatických kotlů Guntamatic Biostar 40 let, když kotle na dřevěné pelety se v Guntamaticu vyrábějí jen 14 let.

Abychom v tom udělali jasno, je potřeba sdělit tyto skutečnosti:

•   kotle Guntamatic se vyrábějí od roku 1963, tj. již 47 let;
•   od roku 1965 se začal Guntamatic specializovat na kotle na zplyňování biomasy;
•   od roku 1969 se již 41 let v kuse vyrábí kotel GAS, který doznal jen vzhledové změny, ale konstrukce je stále stejná;
•   kotel GAS se stále vyrábí i v roce 2010;
•   osobně jsme měli možnost se v recepci firmy Guntamatic setkat s majitelem kotle vyrobeného v roce 1966 (44 let starý kotel), který je majitelem stále provozován;
•   kotle na biomasu, které jsou stále v provozu a byly vyrobeny od roku 1965, jsou provozovány s daleko méně kvalitnějším palivem, než jakým jsou „ušlechtilé“ dřevní pelety;
•   od roku 1996 se vyvíjejí a vyrábějí automatické kotle Guntamatic na pelety;
•   od roku 1999 se vyrábí Guntamatic Biostar s patentovaným nízkoteplotním výměníkem, u kterého není potřeba řešit ochranu vratné vody do kotle proti nízkoteplotní korozi;
•   u nízkoteplotních kotlů Biostar z roku 1999 není dodnes zaznamenán žádný úbytek kovového materiálu;
•   na všechny kotle vyrobené od roku 1970 je firma Guntamatic schopna dodat všechny náhradní díly, popř. je znovu vyrobit – více v Příběhu s dobrým koncem;

A abyste to viděli i vy na vlastní oči, zde je pár fotek, kde se sešlo mládí se stářím.
 

Guntamatic Powercorn 30 kW (z roku 2008)
s kotlem Guntamatic GAS (z roku 1985)
Guntamatic Biostar (z roku 2009)
a Guntamatic GAS (z roku 1985)
   
Guntamatic Kobra v původním designu Guntamatic GAS (z roku 1987)
ve spolupráci s moderním tepelným čerpadlem
Guntamatic Kobra v designu roku 2010 Guntamatic GAS v designu roku 2010
   

Příběh s dobrým koncem

V roce 2009 jsme se vydali do Rakouska do firmy Guntamatic na školení uvádění a spouštění velkých kotelen a kaskád Guntamatic do provozu.
Kolem 9.30 hod. ráno jsme přijeli do centrály firmy Guntamatic v Peurbachu. Než jsme vcházeli do recepce firmy, vešel těsně před námi starý pán. Namířil si to rovnou k recepci a my, jelikož jsme šli ohlásit náš příjezd, také. Tím, že byl před námi, měli jsme možnost vyslechnout jeho hovor se slečnou na recepci (my zatím čekali, až si pro nás přijde p.Wagner, který nás má za firmu Guntamatic na starosti).
Starý pán zalovil v tašce a vytáhl v igelitovém pytlíku složený zažloutlý papír. Dal ho slečně na recepci a začal vyprávět: „Víte, stala se mi taková nepříjemnost, čistil jsem kotel, který mám od vás již 44 let, a jak jsem již díky stáří nemotorný, štětkou jsem rozbil šamotovou desku, která se nachází v tomto kotli“ a začal prstem jezdit po zažloutlém papíru před slečnou. Bylo vidět, že slečna je evidentně v rozpacích, ale duchapřítomně sáhla po telefonu a zavolala do servisního oddělení, jestli by jí nemohl někdo z techniků přijít na pomoc.
Přišel sám vedoucí oddělení p.Kaufmann. Okem odborníka mrknul na dokumenty od staříka a něco si pod nosem zabručel, pak odběhl někam do nitra firmy a po pár minutách se vrátil ke staříkovi a spustil: „No, není to zrovna nejnovější kotel, ale pokud by vám to nevadilo, tak bychom vám tu vaši šamotovou desku odlili ve originální formě a za 7 dnů byste se zde pro ni mohl zastavit. Bude vás to stát 49 Eur“.
Nebudu Vám zde popisovat, že i mně spadla brada a že jsem si v duchu říkal, že už dávno jsem si myslel, že mne v Guntamaticu nemůže nic překvapit, ale tohle mě dostalo.
Jelikož nám zvědavost nedala, vyptali jsme se staříka na pár věcí ohledně spokojenosti s kotlem a provozem. Asi nejzajímavější byla odpověď na naši otázku, proč kotel ještě nevyměnil. Jeho odpověď byla: „Už několikrát jsem to zvažoval. Dneska jsou ty kotle takové pěknější, přece jen je to už pár let, co mi tento kotel slouží. A to víte, jsem bývalý technik, takže mám rád pokrok, ale vždy, když jsem to doma nadnesl před ženou, tak ta mne vždy zmrazila a usadila. Vždycky mi vynadá, že jsem dědek bláznivý, že kotel je dobrý a že z baráku nikdy nepůjde, neboť je to náš svatební dar, a jestli se mi to nelíbí, tak můžu jít z baráku já“.
Příjemně jsme se nad touto historkou pobavili.
Pak už nám nezbývalo nic jiného, než se jít školit. Každopádně to bylo opět s o něco lepším pocitem a větším nadšením z firmy Guntamatic, neboť si nedokážu představit, že by toto šlo u nás v Česku, kde se u kvalitních moderních kotlů udává životnost 15-20 let.
 Copyright © Automatické vytápění, esel – 2008 | O magazínu | Webdesign: Loužecký.cz