Seznamte se s legendární automatickou kotelnou Guntamatic, která se zapsala do historie.
10.12.2009 | Pavel Loužecký, Automatické vytápění | Pohled veřejnosti | Typ AK: kotel Guntamatic Biostar Flex / Box | Téma: Kotle Guntamatic
Kotelna Guntamatic s nejprodávanějším automatickým kotlem v Evropské unii značky GUNTAMATIC BIOSTAR se stala první kotelnou ve Středočeském kraji, jejíž majitel skutečně obdržel od státu dotaci v částce 95.000 Kč z programu ZELENÁ ÚSPORÁM.
Díky několika Dnům otevřených dveří, pořádaných firmou ESEL, navštívilo tuto nejmodernější automatickou kotelnu na spalování biomasy již více než 200 lidí.
Zveme vás proto do Kostelce nad Černými lesy na návštěvu k majitelům kotelny – manželům Synáčkovým – na kus řeči a zároveň na malou oslavu této mimořádné události, která se již natrvalo zapsala do historie automatického vytápění v České republice.
■■■
Nápad manželů Synáčkových pořídit si automatické topení je asi tři roky starý. V Kostelci nad Černými lesy a jeho okolí je dosud nainstalováno asi 140 automatických kotlů od různých výrobců, které instalovala firma ESEL, a pan Synáček byl jedním z těch, kteří si na automatický kotel brousili zuby. Důvodem jeho čekání bylo hlavně postupné získávání referencí na jednotlivé automatické kotle od jeho kamarádů a známých, kteří si tyto kotle v průběhu sedmi let koupili od firmy ESEL.
Jeho rozhodnutí tedy postupně zrálo až do okamžiku, kdy mu firma ESEL vytvořila konkrétní nabídku, a to na kotel Benekov Pelling. Ta však byla zpracována v intencích podmínek dané doby, kdy ještě neexistoval program ZELENÁ ÚSPORÁM, tzn. že nebyly vyhlášeny žádné dotace na automatické vytápění.
Tehdy bylo stále ještě moderní topit hnědým uhlím, a také všichni známí pana Synáčka, kteří automatický kotel mají, topí dodnes uhlím.
Manželé Synáčkovi jsou dnes jediní z nich, kdo se rozhodl topit dřevěnými peletami, a zároveň mají automatický kotel nové generace, který pelety nejen spaluje, ale nejprve je zplynuje a následně spálí dřevoplyn z nich vzniklý. Jedná se o kotel Biostar rakouské firmy Guntamatic. Pro něj se rozhodli už půl roku před tím, než byl spuštěn program ZELENÁ ÚSPORÁM.
Když se v listopadu 2008 objevil pan Synáček ve firmě ESEL a prohlásil: „Přišel jsem objednat kotel!“, byli všichni přesvědčeni o tom, že si vybral automatický kotel značky Benekov Pelling, o kterém dlouho uvažoval. On však nesouhlasně zakýval prstem a všechny přítomné šokoval větou: „Ne, ne, žádný Pelling, já chci ten rakouský Gunatamatic!“ (tehdy ještě neuměl slovo Guntamatic ani správně vyslovit).
Automatické kotle od rakouské firmy Guntamatic, kterou na českém a slovenském trhu exkluzivně zastupuje firma ESEL TECHNOLOGIES s.r.o., totiž viděl se svojí manželkou na dvou výstavách v Praze a v Českých Budějovicích, a hned se jim zalíbil kotel Biostar. Tehdy také padlo jejich konečné rozhodnutí pro značku Guntamatic, ale stále ještě nebylo proč spěchat. Manželé Synáčkovi totiž měli dosud plný sklep uhlí a dřeva, připraveného pro svůj starý kotel na pevná paliva. Topná sezóna byla teprve před nimi, a proto bylo nutné se nejprve zbavit těchto zásob a až poté řešit nový způsob vytápění.
Takže topili mnohem více, aby palivo rychleji ubývalo, a do toho v té době začaly do médií prosakovat informace, že se připravují dotační programy, a že by snad lidé mohli dostat díky nim nějaké dotace na automatické kotle.
Nakonec všechno dopadlo tak, že si pan Synáček ještě před vyhlášením dotačního programu objednal kotel Guntamatic Biostar s tím, že realizace jeho nové kotelny proběhne v červnu 2009. V mezičase se konečně vyprofiloval i program ZELENÁ ÚSPORÁM, takže pan Synáček zajásal, když mu bylo sděleno, že dostane zpátky ještě 80.000 korun formou dotace na kotel.
Dne 9.6.2009 proběhla realizace kotelny a o den později byl kotel předán majiteli do užívání. Po instalaci proběhl audit autorizovaným technikem, který provedl návrh zdroje a ostatní výpočty nutné pro program ZELENÁ ÚSPORÁM, a 22.6.2009 podávala firma ESEL do banky žádost o dotaci z programu ZELENÁ ÚSPORÁM na tehdy platnou částku 80.000 Kč. Žádost byla úspěšně zaevidována, ale pak se dlouho nic nedělo. 17.8. 2009 došlo ke změně podmínek v programu ZELENÁ ÚSPORÁM, díky nimž byla dotace zvýšena na 95.000 Kč.
Panu Synáčkovi bylo trochu líto, že s podáním žádosti nepočkal, protože mohl získat o 15.000 korun víc, ale už se nedalo nic dělat – žádost byla podána.
A čekalo se dál na peníze. Původně byla výplata peněz přislíbena na 13.9.2009, jenže v té době začaly politické tahanice o předčasné volby. Z programu ZELENÁ ÚSPORÁM se rázem stal „politický kapitál“, a také díky probíhajícím změnám ve Státním fondu životního prostředí přišla oficiální smlouva až 12.11.2009. V ní bylo uvedeno, že po notářském ověření podpisu pana Synáčka a jejím zaslání zpět pošle SFŽP do 30 dnů panu Synáčkovi peníze na účet.
A následovalo velké překvapení: SFŽP totiž poukázal na účet pana Synáčka státní podporu ve formě dotace nikoli ve výši původně požadované částky 80.000 Kč, nýbrž v nově schválené výši 95.000 Kč!
Pan Synáček se tak stal dne 27.11.2009 nejen historicky prvním klientem firmy ESEL, ale zároveň také prvním občanem ve Středočeském kraji, který prokazatelně obdržel dotaci na svůj automatický kotel z programu ZELENÁ ÚSPORÁM.
Dle našich informací dosud žádný klient jiných firem, které vyřizují dotace na automatické kotle, státní dotaci k tomuto datu neobdržel, takže se domníváme, že by pan Synáček mohl být dokonce i prvním příjemcem dotace v České republice.
V této souvislosti je nutno podotknout, že prvním automatickým kotlem, který získal dotaci, byl shodou okolností nejprodávanější kotel v Evropské unii Guntamatic BIOSTAR.
S ohledem na tuto mimořádnou událost navštívilo začátkem prosince 2009 vedení společnosti ESEL TECHNOLOGIES s.r.o. manžele Synáčkovy, majitele historicky prvního automatického kotle, dotovaného z programu ZELENÁ ÚSPORÁM, aby se jich zeptalo na jejich pocity a zkušenosti.
■■■
■ Byli bychom byli rádi, kdybyste mohli nejdříve zavzpomínat na doby takříkajíc „předguntamaticovské“.
Náš starý kotel byl od firmy Slokov VARIANT a sloužil nám zhruba 15 let. Topili jsme uhlím, jehož roční spotřeba činila kolem 80 metráků. Používal jsem k topení deset kýblů, které jsem vždycky dopředu naládoval uhlím, a pak jsem je postupně sypal do kotle.
Umíte si asi představit, jak jsem byl od toho vždycky špinavý až za ušima.
A nejen proto jsem poslední tři roky přemýšlel, že musím změnit topení. Jenže jsem nevěděl jak.
Všechno nakonec rozhodla až výstava v Českých Budějovicích, kde jsme se ženou poprvé uviděli kotel Guntamatic, který se nám okamžitě zalíbil. Mě ovšem nejvíce zaujala jeho spotřeba, která byla o polovinu nižší, než u našeho starého kotle. Rozhodnutí tedy padlo, a od té doby už se o nás starala firma ESEL.
Pro mě bylo skutečnou noční můrou neustálé pucování komína a kotle, protože se v posledních třech letech velmi zhoršila kvalita uhlí. Změnil jsem i dodavatele, ale nic se nezlepšilo. Představte si, že jsem musel chodit třikrát denně přikládat uhlí do kotle, k tomu navíc každý týden čistit kotel a každých 14 dnů jsem protahoval zanesený komín.
Dneska už tomu nechci ani věřit, že jsem to vše musel pravidelně absolvovat. Teď ráno vstanu a mám teplo. Když odejdeme z domu a vrátíme se třeba až večer, máme stále teplo. Občas se jen podívám, jak peletky v zásobníku ubývají, ale zase když si uvědomím, že uhlí by ubývalo taky, jsem klidný. Podle měřáků bych navíc řekl, že topení peletami vychází levněji, než topení uhlím.
Pořídili jsme si také bojler Guntamatic, který je schopen dodávat 300 litrů teplé vody, což jsme dříve nikdy neměli. Do té doby jsme byli s teplou vodou dost na štíru, protože jsme měli bojler pouze na 120 litrů. Pro nás dva byl poměrně slušný, ale pak jsme si v rámci úspor řekli, že by nám mohl stačit 80 litrový, a to bylo někdy málo, takže jsme ho museli přihřívat denním proudem, což se nám značně prodražovalo.
Dneska nám bojler Guntamatic vyrobí jeden kilowat za cca 92 haléřů, což činí pro dvě osoby cca 5-6 kW denně, a to je – vyčísleno v korunách - náklad zhruba 6 Kč na teplou vodu pro dvě osoby denně, a přitom máme téměř čtyřikrát více teplé vody než předtím!
■ Místo uhlí jste přešli na dřevěné pelety. Jak jste s nimi spokojeni a kolik se jich vejde do vašeho zásobníku?
Nám se vejde do zásobníku 50 metráků pelet a toto množství vydrží zhruba na rok topení a ohřev teplé vody i přes léto. Je to naprosto luxusní záležitost. Pelety nám přivezou a nafoukají až do zásobníku přímo z cisterny, takže je ani nevidíme. O tom, že se jich prakticky nedotknu, vůbec nemluvím. Přitom nikde žádný prach, žádná špína, žádná manuální práce, žádné přikládání, žádná starost. Jak říkám – já se dneska o vytápění už nestarám.
■ Jenže to „nestarání se“ také stálo dost peněz. Dělal jste si nějaké analýzy, kolik ušetříte peněz přechodem na automatický kotel?
Trochu jsem se o to pokoušel, ale ono je to těžké počítání, protože u starého kotle bylo všechno hlavně o čase, který jsem musel udržování kotle v provozu nepřetržitě věnovat, o nemalé fyzické námaze, a tím také o značném nedostatku pohody.
Z těch spočitatelných položek mě například ohřátí bojleru na 80 litrů vody dříve stálo 25 korun, zatímco dneska ohřeju 300 litrů vody za 6 korun! A teplou vodu potřebujeme 365 dní v roce. Vezměte si také fakt, že jsme již s manželkou v důchodu a nemoci se nám nevyhýbají. Kdyby se s námi – nedejbože - něco stalo, tak ten druhý bude mít rázem obrovské potíže.
Pro nás je dnes automatický kotel téměř k nezaplacení, protože nám dává obrovskou jistotu. Právě proto, že mám osobně letité zkušenosti s vytápěním v kotlech na uhlí - a věřte mi, že jsem si s nimi opravdu užil své - nedám na Guntamatic dopustit a určitě bych si dnes jiný kotel nevybral.
■ Nezávidí vám tenhle „automatický mercedes“ vaši sousedé, kteří stále topí ve svých kotlech na uhlí?
Přestože se už v naší kotelně vystřídalo při Dnech otevřených dveří, které organizovala firma ESEL, kolem 200 lidí, kteří se přišli podívat na náš kotel, ze sousedů tu nebyl kupodivu nikdo. Nechci spekulovat o příčinách, možná svou roli hraje trochu i maloměstská závist. Každopádně bych netvrdil, že nákup automatického kotle Guntamatic musí být výhradně výsadou bohatých lidí. Jak už jsem řekl: Pro mě je to nesmírně výhodná investice do budoucnosti, i když momentálně to bylo značně finančně náročné. S přibývajícími léty se budu jen stále více utvrzovat v tom, že to bylo v té době to nejlepší, co jsem mohl udělat.
■ Jakou roli pro vás hrálo, že má firma ESEL své sídlo – stejně jako vy – v Kostelci nad Černými lesy?
Já bych řekl, že vůbec žádnou. Věděl jsem, že mám 15 let starý kotel a že s ním musím něco udělat. Stejně tak mi bylo jasné, že nemohu zvolit potřetí za sebou stejný kotel, protože je to neregulovatelné topení, při němž spousta tepla utíká do komína. Takhle se dneska už opravdu nedá topit.
■ Proč jste nezvolil tepelné čerpadlo?
To bych nikdy neudělal. Tepelné čerpadlo je možná výhodné do té doby, než nastane zima. Jak ale padnou mrazy, musí se dotápět elektrikou, což je velmi drahé. A to jsem nechtěl. Plyn v Kostelci není, a i kdyby byl, tak jsem na jednu stranu rád, že mám kotel na pelety, protože když vidím, jaké jsou neustálé problémy s dodávkami plynu z Ruska a každou chvíli hrozí nebezpečí uzavření kohoutů, tak jsem v naprostém klidu, že mojí starostí je pouze jednou za rok objednat dřevěné pelety.
■ Na kolik vás vyšel kotel Guntamatic BIOSTAR i s přestavbou kotelny, vykachlíkováním, instalací, rozvody a pořízením všech nejmodernějších vychytávek, které firma ESEL nabízí?
Všechno, včetně stavebních úprav, nás to přišlo zhruba na 440.000 korun, a jelikož jsme teď dostali zpátky 95.000 korun, tak konečná suma činí 345.000 korun. Přestože je to částka poměrně vysoká, nelituji toho, protože si dnes už nedokážu představit, co bych musel vytrpět při tom každodenním trojnásobném přikládání uhlí do starého kotle. Ta jistota tepla, teplé vody a bezpracné pohody, je fakt k nezaplacení. To si však nikdy neuvědomí ten, kdo se nemusel - tak jako já – den co den hrabat ve špinavém uhlí, čistit kotel a neustále protahovat ucpaný komín.
■ Když už jsme u toho komína, jak to teď máte s kouřem?
Náš komín už půl roku vůbec nekouří, takže sousedům se může zdát, že jsme asi zmrzlí na kost, neboť jejich komíny čoudí vesele ostošest.
■ Ve vaší kotelně se konaly celkem už tři Dny otevřených dveří, kdy se k vám sjíždějí lidé z celé republiky, aby si mohli vaši kotelnou prohlédnout na vlastní oči a popovídat si s vámi, jakožto majiteli tohoto luxusního zařízení, načerpat vaše zkušenosti a poznat vaše zážitky z první ruky. Jak na to lidé reagují?
Lidé sem přijíždějí opravdu z daleka. Byli tu návštěvníci i z Bratislavy, a jeden pán byl dokonce až z Maďarska. Někteří lidé sem přicházejí už rozhodnuti, že si kotel Guntamatic koupí, ale většina z nich si teprve vybírá a váhá. Už nás také navštívili lidé, pro které se stala až teprve návštěva naší kotelny tím hlavním důvodem, proč si kotel Guntamatic nakonec pořídili také.
Sám dobře vím, že vybrat si automatický kotel není vůbec snadná záležitost, kterou je možné uskutečnit za jedno odpoledne. Většinou je to otázka dlouhých měsíců, někdy i roků. Vezměte si třeba můj případ. Já jsem ke koupi tohoto kotle doslova „zrál“ tři roky, protože jsem bohužel neměl možnost si na začátku tento kotel u nikoho prohlédnout v provozu tak, jak ho dnes mohou lidé vidět u nás.
■ Oslovují vás zájemci o prohlídku i mimo Dny otevřených dveří?
Ano, je jich celá řada. Volají, přijíždějí k nám a dost často se ptají také na nejrůznější přídavná zařízení ke kotelně, která tu máme nainstalována.
■ Dá se říci, že vy jste s manželkou vlastně „seniorskými průkopníky“ automatického vytápění v České republice, neboť jste se stali nejen prvními držiteli dotace z programu ZELNÁ ÚSPORÁM, ale zřejmě patříte i mezi nejstarší majitele automatického kotle Guntamatic u nás. Prokazatelně jste technologicky skočili takříkajíc z doby kamenné (tj. z vytápění uhlím) až do nejmodernější současnosti a přeskočili tak aktuální trendy ve vytápění v České republice minimálně o deset let.
To máte nejspíš pravdu. Když si vezmete, že si tisíce lidí koupili a stále ještě kupují automatické kotle na spalování uhlí, tak už ti se výrazně posunou kupředu v komfortu obsluhy nového kotle. Je a bude to pro ně nesporně velký skok, který je může tak dva tři roky naplňovat uspokojením. Když ale uvážím, že bych se já sám spokojil třeba s kotlem Benekov (a to jsem o tom vážně uvažoval) a přišel tím o ten dnešní luxus a požitek z Guntamaticu, tak jsem strašně rád, že moje volba nakonec padla na rakouský Biostar. Dneska jsem už na tisíc procent přesvědčen o tom, že tato volba byla nejlepší, jakou jsme mohli udělat.
■ Jak jste s manželkou oslavovali připsání 95.000 korun za dotace na váš účet? Už jste někdy dostal od státu takhle velkou částku?
No radost byla veliká. Pravdou je, že tolik peněz jsme ze státní kasy ještě nikdy nezískali. Ale přiznám se, že já bych toto řešení zvolil, i kdybychom vůbec žádnou dotaci nedostali. Prostě jsem si jednou vybral to nejlepší, co je dneska na trhu, a že jsme k tomu jako bonus dostali takovouhle částku, tak to beru spíše jako odměnu za naši odvahu a vytrvalost. :-)
Však jsem také zpočátku vůbec nevěřil, že bychom mohli něco dostat, očekával jsem maximálně tak 10 - 15 tisíc, a to ještě s velkými problémy. Nezapomínejte, že zálohu na kotel jsem platil už před rokem, v listopadu 2008, kdy o dotacích ještě nebyla vůbec řeč.
■ Řekněte nám, kolik času jste musel věnovat vyřízení dotace a zda vás to nějak obtěžovalo?
Já jsem nevěnoval vyřízení dotace vůbec žádný čas. Prakticky všechno za mě vyřídila firma ESEL, konkrétně mladá paní Eva Kolářová, takže jsem pouze podepsal připravené papíry a bylo to hotové. Mě to stálo v podstatě jen pět podpisů. :-) Co na tom trvalo nejdéle, bylo ověření podpisu u notáře.
■ Umíte si představit, že byste musel prostudovat všechny informace, předpisy a nařízení kolem dotací a vyřizovat si žádost sám?
To vůbec nepřipadá v úvahu. To by bylo hrozný. Určitě bych v tom těžce tápal, trvalo by to dlouho, a úředníci by mi žádost nejspíš několikrát vrátili zpátky k přepracování a doplnění.
■ Věřil jste vůbec, že dotaci dostanete?
Já jsem byl na vážkách v okamžiku, kdy to všechno začalo dlouho trvat, protože se začaly události kolem přípravy předčasných a později neuskutečněných voleb dost zauzlovávat. A jelikož úředníci zpočátku tvrdili, že bych měl peníze dostat během dvou měsíců, a pak se najednou dlouho nic nedělo, tak už jsem začal pomalu ztrácet víru. Bál jsem se, aby to z nějakých důvodů buď nesnížili na minimum, a později dokonce, aby to celé nespadlo pod stůl. Po schválení to však nabralo rychlý spád, takže 14 dnů od podpisu smlouvy jsem už měl peníze na účtu.
■ Příští týden to bude už půl roku, co používáte kotel Guntamatic. Kdybyste se měl znovu rozhodnout, jaký kotel vybrat, který byste zvolil?
I kdybych dneska stavěl barák na zelený louce a byl tam plyn, určitě bych zvolil automatický kotel na pelety. Plynu prostě nevěřím a moje zkušenosti s Guntamaticem jsou jen ty nejlepší. Já na tuto značku prostě nedám dopustit. Věřím totiž jedné věci: Když mám doma dostatečnou zásobu pelet a náhradní zdroj elektrické energie /ESUPS/, tak mě nemůže z hlediska tepla a teplé vody zvenčí vůbec nic ohrozit.
■ A nebojíte se třeba, že nebudou k mání pelety?
Ne, toho se opravdu nebojím. S dodávkami pelet jsem maximálně spokojený. Po objednání pelet k nám přijede hned druhý den cisterna, pánové nafoukají za pár minut pelety do zásobníku až po střechu, a já mám zas na rok vystaráno. I kdyby přijeli za týden, tak se v mém případě nic neděje. Firma ESEL mi udělala zásobník tak, že do něj mohu sypat i pytlované pelety – a ty jsou zde normálně k dostání, popř. bych si zajel do kteréhokoliv hobbymarketu.
Navíc na všech výstavách vidím, že se objevuje stále více a více firem, které se zabývají výrobou dřevěných pelet, takže předpokládám, že by se mohla jejich cena, díky neustále se zvětšující konkurenci, časem ještě více snížit.
Já beru pelety od firmy ESEL, přestože nepatří mezi nejlevnější, neboť jsem si ověřil, že jsou velmi kvalitní a že je z nich minimální množství popela. Můj kamarád si koupil nějaké levnější pelety, ve kterých bylo údajně více kůry, a měl s nimi velké problémy, protože se mu začaly v kotli napékat, což je velmi nepříjemné. Já dneska vynáším ze svého Guntamaticu popel pouze jednou za 3-4 měsíce v létě a jednou za 2-3 měsíce v sezóně, a věřte mi, že jsem ho za půl roku provozu nemusel čistit ani jednou!
■ Ono to vypadá, jako by se vám po tom neustálém čištění starého kotle na uhlí nějak stýskalo? :-)
To mi ani neříkejte. Víte, když bylo kvalitní uhlí, tak se starý kotel čistil snadno. Ale za poslední tři roky se kvalita uhlí velmi zhoršila a mně to najednou nešlo vůbec vyčistit. Měl jsem pokaždé úplně zničené ruce a byl jsem neustále špinavý, protože to bylo napeklé na stěnách kotle jako sklovina a nešlo to dolů. Já měl komín vždycky jako ze škatulky, a teď jsem ho musel čistit každých 14 dnů. To byl také jeden z hlavních důvodů, proč jsem přestal uhlí věřit.
■ Máte radost z toho, že jste přešel na ekologické vytápění biomasou?
Mám. Ale co je platné, že já topím ekologicky, když všem sousedům kolem mého domu čoudí komíny ostošest! Záleží na foukání větru, ale většinou ať fouká vítr, odkud chce, neustále jde na můj dům nějaký kouř. Nejhorší pak je, když někdo pálí ve svém kotli plasty. To je hrozný zápach.
■ Už jste si spočítal, na kolik vás přijde topná sezóna?
Já myslím, že mě to vyjde kolem dvaceti tisíc korun za sezónu, včetně celoročního ohřevu teplé vody. A to si vemte, že je v domě pět místností plus garáž, vytápíme to vše na 24,5 stupňů a neustále máme k dispozici dostatek teplé vody.
■ Všimli jsem si, že ve vaší kotelně dokonce sušíte prádlo. Jak je to možné? Tomu se nedá ani věřit...!
Protože to není kotelna – to je naprostý luxus. Tam se vůbec nepráší a hlavně je v ní neustále teplo, takže prádlo tu schne skoro samo.
■ Jak je vaše kotelna velká? Na fotkách to tak nevypadá, ale když v ní člověk stojí, tak má dojem, že je tam pouze ten kotel a trocha místa na projití kolem něho.
Máte pravdu. Kotelna je velká jen 10,5 m2 (3,30 x 3,20 m) a mnozí lidé ani nechtějí věřit, že do tak malého prostoru se může vejít tak velké a výkonné zařízení. Kdybych netrval na tom, aby zde zůstaly jedny staré dveře, tak bychom dokonce bojler nemuseli umístit do vedlejší místnosti, protože by se ke kotli krásně vešel.
■ Vy máte oddělený zásobník dřevěných pelet, do něhož se foukají pelety přímo z cisterny. Co byste řekl lidem, kteří si chtějí koupit Guntamatic Biostar W s týdenním zásobníkem, do kterého se musí dosypávat pelety z pytlů ručně?
Já si myslím, že tito lidé nejspíš vycházejí ze svých současných zkušeností se svým nekvalitním kotlem. Pro ně je teď představa týdenního zásobníku na pelety neskutečný luxus a myslí si, že Biostar W je tím nejlepším kotlem, který mohou mít. Jenže po čase pak zjistí, že si na ten luxus rychle zvykli a že by chtěli toho luxusu ještě víc, ale už je pozdě. Takže určitě doporučuji zvolit kotel s automatickým podavačem paliva, neboť díky této jedinečné kombinaci pak člověk nemusí ke svému kotli chodit minimálně 2-3 měsíce. Ať si třeba koupí kotel s tím nejkratším šnekem, co jde, a udělají si na něm násypku z OSB desek sami, protože až je časem přestane bavit chodit do té kotelny, tak si jen dokoupí prodloužení šneku a hadic a namontují si ho do plnohodnotného skladu paliva s celoroční zásobou paliva.
■ A jak často chodíte do své luxusní kotelny vy?
Chodím tam především proto, že tam vodím návštěvy. A tím druhým důvodem je fakt, že rád sleduji výkon kotle. Vždycky si namačkám na displeji pár čísel a okamžitě se dozvím všechna data o jeho provozu. Docela mě baví všechny ty hodnoty sledovat, poměřovat a zjišťovat, kolik mi dosud kotel ušetřil peněz.
■■■
Kotelna manželů Synáčkových se stává v České republice díky firmě ESEL pomalu legendou, a to nejen kvůli tomu, že se o ní píší články a publikují desítky fotek na internetu, ale hlavně proto, že se u ní střídají stovky lidí, pro něž je vzorem a zároveň přesvědčivým důkazem toho, že se investice do automatického kotle Guntamatic z mnoha důvodů vyplatí.
Manželé Synáčkovi jsou na svoji kotelnu skutečně pyšní, protože už řadu měsíců pomáhá prožívat spokojený život nejen jim samotným, ale také mnoha dalším lidem, kteří se o automatické vytápění zajímají.
A ještě poslední optimistická kapka na závěr...
Každý zákazník, který tuto kotelnu navštíví, má dnes stoprocentní jistotu, že jeho vlastní budoucí kotelna Guntamatic může být už jen mnohem lepší, než je právě tato legendární kostelecká jednička.
Majitel automatického kotle |
Kontakty |
Jaroslav Synáček | telefon: 777 283 195 Kostelec nad Černými lesy |
Pavel Loužecký
šéfredaktor internetového magazínu
AUTOMATICKÉ VYTÁPĚNÍ
www.avytapeni.cz
Související článek: Jak se dělá kotelna ESTECH
Copyright© Pavel Loužecký,
2009
Všechny články autora
|
Poslat článek e-mailem
|
Tisk
Napište i Vy článek do našeho magazínu! Stačí se jen zaregistrovat
Všechny ohlasy na tento článek
Vložte Váš OHLAS na tento článek
Další články na toto téma:
- Kotlíková dotace na kotelnu s kotlem Guntamatic Biosmart až 199.427,- Kč.
- Dny otevřených dveří v automatické kotelně v Týně nad Bečvou
- Dny otevřených dveří v kotelně Guntamatic a v Salonu kotlů.
- Návštěva kaskádové kotelny Guntamatic 2x100kW po 42 měsících provozu.
- Hybridní řešení Guntamatic - kotel na pelety + tepelné čerpadlo
Nejčtenější články:
Další články v této rubrice:
Copyright © Automatické vytápění, esel – 2008 | O magazínu | Webdesign: Loužecký.cz