Navštívili jsme Veletrh úspor energií ve Welsu 2010

09.03.2010 | Libor Směja, ESEL TECHNOLOGIES s.r.o. | Pohled odborníků | Téma: Kotle Guntamatic

Dne 6.3.2010 navštívili zástupci firmy ESEL Libor Směja a Ing. Robert Cavos výstavu Veletrh úspor energií v rakouském Welsu. Jedná se o přední veletrh v oblasti efektivního využívání energie a ekologické energie, který si každoročně klade za cíl prezentovat nejaktuálnější trendy a inovace z oblasti energeticky efektivního stavění a vytápění.

                      

Účelem této návštěvy, která se uskutečnila po dvou letech, bylo zjistit, kam se posunuly trendy v oblasti úsporného vytápění.
Ihned po příchodu na výstaviště jsme "utrpěli" šok, a to z důvodu zjištění, že největší hala č.20 je věnovaná převážně kotlům na biomasu. V minulosti zde zastoupená tepelná čerpadla byla odsunuta někam do malé haly č.19.
Samozřejmě, že toto překvapení jsme si museli ověřit, a proto jsme na konci výstavy navštívili i tuto halu. Naše zděšení neznalo mezí. V hale č.19 se nacházelo pouze 7 prodejců tepelných čerpadel. Zbytek haly byl věnován různým systémům větraní, rekuperací, aqua programu atd.Na levém obrázku vpravo lze vidět obrovský panel s nápisem Guntamatic, který vítá všechny návštěvníky veletrhu nad vstupními dveřmi do haly 20. Před stánkem firmy Guntamatic se pohybovaly i hostesky z firmy GEOplast, neboť obě firmy spolu úzce spolupracují a jejich produkty se vzájemně doplňují. Všechny textilní zásobníky, které lze koupit ke kotlům Guntamatic, jsou vyrobeny firmou GEOplast.

Dle sdělení rakouských odborníků nastala konečně doba, kdy se lidé přesvědčili, že tepelná čerpadla nejsou „to pravé ořechové“. Tito odborníci nám říkali, že do čtyř až pěti let nastane tato doba i u nás v ČR a lidé se vrátí zpět ke klasickým systémům topení, kdy se bude energie vyrábět spalováním "něčeho". Čeho to ví asi jen věštci, ale pokud bychom se porozhlédli po tom, co bylo prezentováno na tomto veletrhu, tak to bude jednoznačně dřevo, pelety a štěpka.
 

Velký zájem byl u stánku firmy Guntamatic o kotle na kusové dřevo. V současnosti se stávají tyto kotle populární i v ČR, a to i přesto, že cena je vyšší, než je na zdejším trhu obvyklé. Dnes již mnoho zákazníků dokáže akceptovat důvody, proč tomu tak je.

Všechny kotle na této výstavě  byly vystavovány i v demontovaném stavu, aby se zákazníci mohli přesvědčit na vlastní oči, z čeho a jak jsou kotle vyrobeny. Nic není před zraky zákazníků utajováno.

Na celém veletrhu jsme objevili pouze dva plynové kotle a jeden kotel na lehký topný olej. O přímotopných kotlech na elektriku nemůže být ani řeč.
V této souvislosti byla hala č.20 přeplněna všelijakými zařízeními, která dokáží vytvářet tepelnou energii z dřevní biomasy. Skoro každý z výrobců, kteří se zde prezentovali, nabízeli kompletní sortiment ve formě kotlů na kusové dřevo, na pelety a na štěpku. U posledně jmenovaných se jednalo především o automatická řešení, která se snaží minimálně zatěžovat uživatele z hlediska obsluhy. I zde platí, že se jednotlivá řešení velmi výrazně liší a že každý z výrobců kotlů má jinou představu o tom, jak toho dosáhnout.
 

V případě, že si chce uživatel zachovat možnost topení i kusovým dřevem, popř. pokud požaduje k peletovému kotli i záložní kotel, existuje - a i v ČR je  k dostání - verze DUO, která obsahuje automatický kotel Biostar na pelety a kotel Kobra na kusové dřevo.

Z rakouských kotlů, které známe z českých výstav, zde byl k vidění kompletní sortiment značek Guntamatic, Fröling a ÖkoFEN. Z českých výrobců zde byli k vidění kotle firmy Verner a Rojek.
Jako zástupci společnosti Guntamatic v ČR a SR jsme nemohli minout stánek firmy Guntamatic. Ani to nešlo. Jako již tradičně je stánek firmy Guntamatic na této výstavě jedním z největších a nachází se podél obou vstupů do haly 20. Jeho celková délka je přes 70 metrů, takže když procházíte halou, máte po pravé ruce prezentace různých firem a po levé ruce stále a stále jen Guntamatic.
 

 Zde je možno vidět různé druhy zásobníků pelet a různé trysky, kterými jsou pelety nasávány a dopravovány do kotlů.

Na této fotografii je vidět systém pro odsávání popela pro kotle spalující obílí a jiné zemědělské odpady s vysokou popelnatostí. Na první pohled „ošklivé“, na druhý pohled velmi poučné. Na těchto kotlích se prezentují jednotlivé výhody „Guntamatic řešení“ v oblasti spalování biomasy.

Na stánku Guntamatic jsme si nemohli nepovšimnout čerstvého ocenění za inovaci, které získala firma pro rok 2010 za kotel Therm 2-7kW. Tento kotel zde byl již prezentován otevřený, a tak se zájemci o něj mohli podívat i "pod pokličku".
Loni zde byla vystavena jen atrapa z obavy před kopírováním, popř. krádeží. Šokující informací pro nás bylo, že je pro tento rok již naplánována výroba 2.000 kusů tohoto kotle, což je na novinku velmi úctyhodný úspěch.
 

Kotel THERM dostal na výstavě ve Welsu velmi významné ocenění za inovace. Fakt, že se firmě Guntamatic podařilo takovéto zařízení vyrobit jako první na světě, je důkazem toho, že firma Guntamatic je skutečným lídrem v oblasti spalování biomasy.

V jiné části stánku Guntamatic bylo možné shlédnout novinku pro rok 2010, kterou je průtoková příprava teplé a užitkové vody (TUV), která se dá připojit k jakékoli AKU nádrži od firmy Guntamatic. Tato sestava slouží k přípravě TUV v reálném čase, tudíž se nikde nic neohřívá pro budoucí potřebu, ale ohřívá se vždy jen to množství vody, které je zrovna potřeba. Díky tomuto řešení nehrozí žádný problém se vznikem legionely.
 

Nový systém ohřevu TUV, který se dá dokoupit k jakékoliv AKU nádrži od firmy Guntamatic. Unikátní na tomto systému je, že ohřívá vodu jen když je potřeba a v přesně v množství, které je požadováno.

Samozřejmě zde byl prezentován kompletní sortiment všech vyráběných kotlů Guntamatic na biomasu. Měli jsme možnost krátce pohovořit s ředitelem firmy Guntamatic, který nám poděkoval za loňský úspěšný rok, kde jsme v prodejích v ČR a SR překonali veškerá jejich očekávání a postupně se nám daří dohánět nejúspěšnější trh, kterým je Francie. Ve Francii se loni prodalo 700 ks kotlů Guntamatic.
Jeho dík patří i zákazníkům, kteří si kotel Guntamatic koupili, popř. jeho koupi plánují, neboť v tom množství kotlů, které se na trhu nabízí, je velmi složité rozeznat, který kotel bude zákazníkovi dobře sloužit po dobu několika desítek let od kotle, který si na to jen hraje. A oni jsou ti, kteří si dokázali spočítat, že to nejlevnější nemusí být to nejekonomičtější.
 

Velmi populární jsou kotle Guntamatic jednak kvůli svému vzhledu, ale také kvůli kompaktnímu provedení, které v kotelně nezabírá zbytečně mnoho místa.

Ke kotli Therm lze samozřejmě dokoupit i textilní silo. Pokud nemáte dostatečný prostor v kotelně, lze textilní zásobník nahradit jinými systémy skladování paliva., např. pro venkovní použití nebo i podzemní použití.

Odhalené kotle byly pro návštěvníky vítaným zpestřením, na kterých jim mohlo být přesně prezentováno, jak jednotlivé části kotlů pracují a jakou funkci v kotli plní.

Na závěr veletrhu jsme také navštívili stánek firmy Geoplast, kterou firma ESEL zastupuje v ČR a SR. Zde jsme se podívali na novinky pro rok 2010. Pro nás nejzajímavější je nový systém skladování paliva GEOset, který je schopen pojmout až 14,3 m3 pelet, tj. cca 9,3 tuny. Více o něm se brzy dozvíte na našich webových stránkách www.geoplast.cz.
 

Stánek firmy GEOplast se nacházel nedaleko stánku Guntamatic. Byly na něm prezentovány novinky pro rok 2010.

Ředitel firmy GEOplast pózuje před stánkem, v němž je prezentován nový systém skladování pelet s názvem GEOset. Jeho výhodou je široká škála použití, kdy lze velmi efektivním způsobem vyrobit dokonalý sklad paliva v jakékoliv části domu.

Foto © Libor SmějaCopyright © Automatické vytápění, esel – 2008 | O magazínu | Webdesign: Loužecký.cz