Ohlasy

Rubrika OHLASY je určena pro čtenáře magazínu Automatické vytápění.
Velmi nás zajímá Váš názor na věc. Chcete-li vložit svůj ohlas do systému, je nutno se nejdříve zaregistrovat.

Ohlasy za leden 2012

09.01.2012 – Libor, Směja, smeja(a)esel.cz , článek

Odpověď na dotaz Jiřího Pospíšila:

Dobry den,
nektere fotografie prezentovane na nasich webech jsou z kotle, ktery je zamerne udelan jinak, nez jak se prodava (tento kotel vozime i po vystavach a je nefunkcni - je to kvuli opisovani jinych vyrobcu, kvuli zlodejum apod. - v praxi by nefungoval atd.).
Kazdopadne ty fotky z testu pochazeji z kotle, ktery dostane zakaznik a ktery je plne funkcni.

Da i vetsi vykon, tech 75 kWh je prumerna hodnota pri spalovani odpadniho mekkeho dreva. U tohoto testu jsem nameril 63 kWh presne po 5 hodinach provozu, kdy kotel byl nahraty jeste stale na cca 73°C. Jelikoz jsem ho jiz dale nesledoval, tak nez by vychladnul na nejakych 50°C, tak by jeste natocil dalsi energii - ale to uz nebylo predmetem testu, nebot ta hodnota je jina pri kazdem topeni.
Vzhledem k ruznorodosti naseho paliva se to vzdy lisi - topime fakt "humusem" - ale ekologicky :-)

Az nam vyschne bukove drevo na nejakych 25% (zatim ma 28%-35%) co mame koupeno pro pristi topnou sezonu, udelame podobny testik s kvalitnim palivem a myslim si ze ta hodnota muze byt az dvojnasobna. Bohuzel, zatim jsme nemeli moznost overit v praxi. Zadny z nasich zakazniku, kteri tyto kotle maji, netopi kvalitnim drevem. Vsichni zneuzivaji ze kotel "sezere" vsechno a strkaji do nej prave odpady ze dreva napr. parezy, hrubou stepku, jemnou stepku, lakovane drevo, nalety o prumeru 5-8 cm nastepkovane na drtici atd.

S pozdravem
Směja Libor

09.01.2012 – Jiří, Pospíšil, georg77777(a)seznam.cz , článek

Dobrý den,

Již po delší dobu čtu vše dostupné o kotli Guntamatik BIOSMART 22kw a líbí se mi čím dál více.
Po přečtení vašeho testu s přesnými údaji,již opravdu uvažuji že kotel ATMOS C18S vyměním právě za tento kotel.
Jen dva postřehy,na fotografii prázdné přikládací komory,po vyhoření,vypadá ten vnitřek jinak než na jiné fotografii o tomto kotli na vašich stránkách.
Druhý postřeh,někde jsem od vás četl že kotel po vyhoření dá výkon 75kw. a u tohoto testu jste naměřil 63kw.V čem ten rozdíl? V palivu?
Ještě jednou díky za tento test,je to opravdu vynikající kotel.

S pozdravem Jiří Pospíšil

07.01.2012 – Jíří, Kareš, jiri.kares(a)post.cz , článek

Tohle mi nedá než nereagovat. Tak schválně kolik domácností opravdu topí místním černým ostravským respektive dnes už pouze karvinským uhlím tj. kostkou a smrkovým dřevem v litinových kotlích s ručním přikládáním?....
Já bych řekl, že jich je dneska zanedbatelně. Pokud ty domácnosti topí černým uhlím tak to je hrášek nebo kaly ...Tedy palivem, který umí spalovat i automat (otázka životnosti kotle je tady ale klíčová!!!).
O vratimovké směsi(tj rořízlá PET lahev napěchovaná odpadky a prolitá vyjetým olejem vržená do žáru litinivého Viadrusu) se šířit nebudu, nemá to smysl, takový spoluobčan se musí rovnou střílet. Pozoruhodná akce tu na toto téma proběhla loni v říjnu. Jmenovalo se to Klimkovické vzduchobraní. Kromě atrakcí pro děti byl přítomen i měřící vůz VŠB TU Ostrava. Věřte, že jeden kus koberce o ploše několika dm2 pokusně vhozený do krbové vložky, vyprodukoval tolik emisí CO že sonda s měřícím rozsahem do 1000ppm v komíně prvních několik vteřin „po zásahu“ nebyla schopna poskytnout informaci , neboť špička byla brutálně přes těch 1000ppm .
Ale zpět k tématu: Tzn. není to podpora státu jiného druhu paliva ve smyslu:" Lidi tohle palivo nechte třeba elektrárnám je pro vás neekonomické a s parametry,kterými ho spalujete i zdraví škodlivé, vy topte něčím jiným".
Pokud lidé díky dotaci přejdou „ z Viadrusu klasik“ (nic vezlém proti výrobci) na automaty, producenti tohoto paliva si díky účinnosti automatických kotlů si nepolepší, (spotřebuje se ho přece méně  ) a ani si myslím polepšit nepotřebují :-)
Černouhlené kaly a hrášek to je totiž na ostravsku doména polských producentů navíc zhusta levnějších. Další část domácností co topila černouhelnou kostkou se přeorientovala na nejrůznější hnědouhlené výrobky ze severních čech....
Co tím chci říct? No, že ty dotace nikomu z ostravského regionu, který trpí nezaměstnaností a relativně malou kupní silou, vlastně ekonomicky paradoxně nepomůžou. Topit se v zakoupených automatech (které navíc zhusta nebudou místní, ale polské produkce) bude palivem, které je v lepším případě ze severních čech, v horším je zahraniční - polské.....
Problém je, že tohle musí vidět pan ministr, protože má (aspoň doufám) makroekonomický rozhled. Spotřebitel samozřejmě uvidí ten mikroefekt, že sežene levně kotel, který mu s tím uhlím (lépe řečeno uhelným bincem) ulehčí práci a ušetří cosi z rodinného rozpočtu. Nebude ho rozhodně zajímat kdo ho vyrobil jen poměr výkon/cena. A nelze se na něj zlobit bo se bude rozhodovat podle neviditelné ruky trhu. A nebude ho zajímat, že ta ruka je vlastně státem draze vyrobená protéza.
Když vylezu na kopec co vidím? Pole---co se pěstuje na poli? Třeba obilí, ječmen...oves. Nestálo by za to pěstovat i technické plodiny, ze kterých nejde vyrobit mouka u automatů je to jaksi naopak než ve mlýně, čím více lepku, tím více problémů při spalování včetně nižší výhřevnosti)a vykašlat se na řepku a bionafty a biolíhy? Ale jo já vím, že s tím obilím jsou i další problémy, ale řešit by to při troše vůle šlo. No co vidím dál?...Ha na obzoru Beskydy a co to je za fabriku v údolí? Mňo peletkárna v Paskově....Kolik je takhle velkých provozů v ČR? :-) No jo ale kam ty hromady peletek jdou? A kam asi půjdou, když lidi budou podle představ ministerských úředníků topit "tradičním" palivem z regionu, které je všechno možné jen ne místní? Rakousko? Německo? Netřeba myslím, další komentář….
Autor článku od roku 2007 vytápí nezateplený RD o cca 100m2 a chystá se zbudovat podkroví o dalších cca 50m2 pomocí kotle Pelling27. Protože topí přebytky technického obilí určeného k farmaceutické výrobě a při nedostatku nárazově peletkami vyjde ho topná sezona v průměru do 10 000Kč včetně elektřiny na provoz kotle a s tím, že má k dispozici neustále "160l" TUV o teplotě 70C.
Autor článku postupem doby zjistil, že pokud by měl nakupovat obilí z kterého lze vyrobit mouku, k topení za cenu přes 3,50 a více, je vhodnější topit peletkami i s malým přídavkem kůry s cenou těsně pod hranicí 5kč.Bo spalování je účinější a alespoň trochu kvalitní peletky jsou tak výhřevnější než obilí.
Takže potravinářským obilím autor článku netopí, ledaže by mu to někdo nabídl jako odpad po sezoně za výrazně nižší cenu.
Autor článku se letos podivil nad obchodní praktikou jednoho velkého producenta (myšleno v rámci čr) peletek ze šumperska, který mu nabídl peletky z borovice. Autor článku k jejich výhřevnosti a ceně 4,80kg v 15kg pytlích nemá výhrady v Pellingu hoří bez nejmenších problémů a výhřevnost se zdá být autorovi v porovnání s Paskovem srovnatelná. Jenže co se autor nedočetl na obalu: peletky byly na první pohled od italského výrobce (kde taky v čr sehnat ve větším měřítku borovici že?) No a maličkým písmem na rubu pytle vytištěno země původu: Ukrajina....
Autor článku si dal novoroční předsevetí, že si do kotleny preventivně pořídí dozimetr a navíc podobné peletky pokud bude kupovat, pak jedině pokud pojedou Ostravou poprvé :-) To jen tolik k pojmu místní tradiční palivo….
Aby nedošlo k mýlce.Vůbec netvrdím, a ani si to nemyslím, že tzv. mladá biomasa je palivo pro širokou veřejnost. Ne každý má stabilní zdroj paliva, ne každý má vhodné skladovací prostory. Dokonce bych si velmi rozmyslel tvrdit že z hlediska emisí prachu a hlavně mikroprachu je lepší topit v automatu obilninami než hnědým uhlím ořechem velikoti dvě…
To proč píšu tenhle článek není někoho motivovat k zakoupení automatického kotle a pohanět kaly z Polska. Ale co mi opravdu vadí je ten „pangejtismus“ co se nejen v dotacích děje. Je to skandál, jak vláda řídí tuhle zemi. V prakticky v ničem není koncepce delší než jedno volební období. To nejsou jen dotace. Ale darmo se zřejmě rozčilovat.
Jaká myslíte že byla moje první otázka když jsem navštívil úřednici SFŽP na jaře roku 2007 v Ostravě? „ A bude mi přiznána dotace i na kotel certifikovaný kromě peletek i na uhlí“. Odpověď „Ne“……Lhostejno, že dneska už vím, že univerzální kotel spálí různé druhy paliva, ovšem každé s nižší účinností než kotel na to konkrétní palivo určený speciálně.A protože kotel se bude provozovat nějaký pátek, je opravdu nutné se pořádně zamyslet nad tím co budu spalovat prioritně., aby to dražší z palety možných paliv nefičelo zbytečně do komína.
Když to shrnu. V roce 2007 poskytoval SFŽP 50% z ceny kotle a instalace maximálně 50 tisíc plus polovinu na energetický posudek max 4000kč (tuším že to tak bylo – nebijte mě). Potom akce Zelená úsporám za emisní povolenky, bylo možné získat dotaci až tuším 85 000Kč. Posléze problémy, opoždění výplat, pozastavení…Teď netuším v jakém je stavu ten program, není o tom moc slyšet. No a nyní tohle. A to se prosím událo „ Za jednu pětiletku soudruzi.“

Pozn: Autor si v roce 2007 zakoupil kotel Benekov Pelling 27 + bojler dražice 160l včetně dopravy a montáže od firmy ESEL, v jiném vztahu s touto firmou není. Celek funguje drobnými detaily bezporuchově dodnes.
Za tu dobu kotel spálil něco přes 20 tun nejrůznějších směsi obilnin (hlavně tedy zmíněný technický ječmen, i ve směsi s pilinami, řezanka z makovic, cca 3 tuny různých rostlinných peletek, cca 1 tuna pšenice pro konzumní účely, cca 5 tun dřevních peletek nejrůznějších od Royal Pellets z Paskova přes peletky lisované u místního truhláře až po vyložené úlety jako lisované peletky z dřevotřísky z dřevoodbytu v ostravě…Holt nelze všechno doporučit 

Takže tak. S pozdravem Kareš Jiří Kyjovice 36

Chci vložit svůj ohlas

Archiv ohlasů

2009/6 | 2009/7 | 2009/8 | 2009/9 | 2009/10 | 2009/11 | 2009/12 | 2010/1 | 2010/2 | 2010/3 | 2010/4 | 2010/5 | 2010/6 | 2010/7 | 2010/8 | 2010/9 | 2010/10 | 2010/11 | 2010/12 | 2011/1 | 2011/2 | 2011/3 | 2011/4 | 2011/5 | 2011/6 | 2011/7 | 2011/8 | 2011/9 | 2011/10 | 2011/11 | 2011/12 | 2012/1 | 2012/2 | 2012/3 | 2012/4 | 2012/5 | 2012/6 | 2012/7 | 2012/8 | 2012/9 | 2012/10 | 2012/11 | 2012/12 | 2013/1 | 2013/2 | 2013/3 | 2013/4 | 2013/5 | 2013/6 | 2013/7 | 2013/8 | 2013/9 | 2013/10 | 2013/11 | 2013/12 | 2014/1 | 2014/2 | 2014/3 | 2014/4 | 2014/5 | 2014/6 | 2014/7 | 2014/8 | 2014/9 | 2014/10 | 2014/11 | 2014/12 | 2015/1 | 2015/2 | 2015/3 | 2015/4 | 2015/5 | 2015/6 | 2015/7 | 2015/8 | 2015/9 | 2015/10 | 2015/11 | 2015/12 | 2016/1 | 2016/2 | 2016/3 | 2016/4 | 2016/5 | 2016/6 | 2016/7 | 2016/8 | 2016/9 | 2016/10 | 2016/11 | 2016/12 | 2017/1 | 2017/2 | 2017/3 | 2017/4 | 2017/5 | 2017/6 | 2017/7 | 2017/8 | 2017/9 | 2017/10 | 2017/11 | 2017/12 | 2018/1 | 2018/2 | 2018/3 | 2018/4 | 2018/5 | 2018/6 | 2018/7 | 2018/8 | 2018/9 | 2018/10 | 2018/11 | 2018/12 | 2019/1 | 2019/2 | 2019/3 | 2019/4 | 2019/5 | 2019/6 | 2019/7 | 2019/8 | 2019/9 | 2019/10 | 2019/11 | 2019/12 | 2020/1 | 2020/2 | 2020/3 | 2020/4 | 2020/5 | 2020/6 | 2020/7 | 2020/8 | 2020/9 | 2020/10 | 2020/11 | 2020/12 | 2021/1 | 2021/2 | 2021/3 | 2021/4 | 2021/5 | 2021/6 | 2021/7 | 2021/8 | 2021/9 | 2021/10 | 2021/11 | 2021/12 | 2022/1 | 2022/2 | 2022/3 | 2022/4 | 2022/5 | 2022/6 | 2022/7 | 2022/8 | 2022/9 | 2022/10 | 2022/11 | 2022/12 | 2023/1 | 2023/2 | 2023/3 | 2023/4 | 2023/5 | 2023/6 | 2023/7 | 2023/8 | 2023/9 | 2023/10 | 2023/11 | 2023/12 | 2024/1 | 2024/2 | 2024/3 | 2024/4



Copyright © Automatické vytápění, esel – 2008 | O magazínu | Webdesign: Loužecký.cz